Olin Kozubek

Svoju prvotinu pre deti napísal asi za mesiac počas dlhých večerov ako strážnik letného kúpaliska. “Rozprávková kniha O Smrekáčikovi, Triesočke a lipovej kolíske má ekologický podtón a je pohľadom strážnika kúpaliska na okolitý svet. Písal som ju po večeroch na kúpalisku, dal som ju zhodnotiť spisovateľovi Jozefovi Pavlovičovi, slovenčinárovi z trenčianskeho gymnázia a autorovi kníh pre deti. Odporučil mi, aby som ju skúsil poslať do Mladých liet,” spomína na začiatky 80. rokov minulého storočia Kozubek.

Škodovka za honorár

Kniha mala úspech. Nielen na Slovensku, kde vyšla v desaťtisícovom náklade, no zapáčila sa aj Talianom. “Na moje veľké prekvapenie sa mi v roku 1987, tri roky po tom ako vyšla na Slovensku, ozvala akási agentúra a spýtali sa ma, či nemám záujem o vydanie v Taliansku. Pochopiteľne som súhlasil a za honorár som si kúpil škodovku,” spomína Kozubek s tým, že kniha vyšla v Taliansku v náklade 50.000 kusov a jej druhé vydanie v roku 1998 aj na Slovensku.

Inšpirovaný narodením detí

Zrod druhej Kozubekovej knihy pre deti Rozprávky z hráškovozeleného domu mal prozaický charakter. Inšpirovalo ho narodenie detí a po dvoch – troch rokoch neodmysliteľné čítanie rozprávok na dobrú noc.

“Čítať deťom klasické rozprávky sa mi zdalo až príliš konvenčné, preto som si ich vymýšľal a z času na čas som niečo hodil na papier. A tak v priebehu asi roka vznikla kniha s 15 rozprávkami. Mladé letá mi ju vydali v roku 1986,” spomína Kozubek.

Aj v čítanke

I keď od vydania oboch kníh uplynuli viac ako dve desaťročia, jeho rozprávky sú aktuálne stále. Niektoré nájdu školáci na prvom stupni v čítankách a jedna z nich je dokonca povinnou literatúrou.

“Aj po rokoch človeka poteší, keď počuje svoje rozprávky v éteri. Myslím, že Slovenský rozhlas odvysielal v rámci Noci s Andersenom moju rozprávku a v počas tohtoročného prázdninového vysielania večerných rozprávok odzneli v rozhlase hneď štyri,” hovorí Kozubek s tým, že na jednu z nich ho paradoxne upozornil kamarát z Kórey, ktorú ju tam počul v internetovom vysielaní.

Niečo pre dospelých

Olin Kozubek s výnimkou pár krátkych poviedok s erotickým podtónom nenapísal nič ucelené už takmer štvrť storočia. V priebehu roka – dvoch by však chcel literárne vákuum vyplniť.

“Tentoraz to bude niečo pre dospelých. Rozpísanú mám autobiografiu zachytávajúcu môj život, odkedy si ho pamätám až doteraz. A prvé, čo mi utkvelo v pamäti, keď som mal štyri roky, bol veľký biely zadok mojej starej mamy,” načrtol charakter pripravovanej knihy Kozubek.

Zdroj: https://nasapovazska.sme.sk/c/5498702/straznikovi-z-kupaliska-vydali-rozpravky-aj-v-taliansku.html

Diela Olina Kozubka:

Agalega

Až do konca roku 2017 poštovné a balné ZADARMO. Nakupovať u nás sa naozaj oplatí! :) Skryť

0

Your Cart