Čo vy na to?

5,00 

Katalógové číslo: 978-80-570-1846-9 Kategórií: Značky: , , Product ID: 29091

Popis

K rozjímaniu o živote ako takom ma inšpirovala práca v prostredí starších ľudí v domovoch seniorov. Počas stretávania sa s chorobou a smrťou človeka som začala uvažovať o drobnostiach a daroch života trochu inak.
Trochu inak o úsmeve, o hneve a sebahodnote.
Trochu inak o láske, starobe či zmysle našej cesty.
V knihe rozmýšľam “nahlas” pre pobavenie i zamyslenie vo forme krátkych myšlienok, úvah a postrehov z reálneho života. Môžeme sa spolu zasmiať, vcítiť a zamyslieť.

Dokonalí
Ak sme dospeli k záveru, že sme dobrí a máme „všetko“ zvládnuté,
s prekvapením zistíme, že to, čo môžeme ešte zvládnuť, je nekonečné.
——–

Úvaha nad… Zamysleniami, úvahami postrehmi… “ ČO VY NA TO? “
Tak sa totiž volá pôvabná knižka ZUZANY BALAŠOVOVEJ DONÁTOVEJ /Ilustroval Radovan VINCZE/

Pred dávnymi rokmi som po prečítaní knižky viedenského bohéma Petra Altenberga „Extrakty života“ pochopil, kam asi bude smerovať moja literárna tvorba. K redukcii slov, k miniatúram, k aforizmom…Debutovať v sedemnástich aforizmami bol čin hodný pozastavenia. Je ten autor blázon, falošný hráč, či génius…pýtali sa ?! Ani jedno…Iba som premýšľal, to je všetko. Spomínam to preto, že o premýšľaní je aj knižka Zuzany Balašovovej Donátovej. Krátke pozastavenia sa v čase a hodnotení prežitého. Dáva dohromady čriepky videného, precíteného zážitku do mozaiky uceleného pohľadu na autorkin svet. Nič neprikrášľuje, nič nezveličuje. Dáva priestor myšlienkam, ktoré patrili k danej životnej situácii ako dominantné. Krátke a vratké okamihy poznania. Hodnotí zmysel činov a myšlienok z nich plynúcich. Večné hľadanie pravdy a zmyslu nášho konania. Kladie si veľa otázok, na mnohé aj nájde odpovede. Posúva ich k čitateľovi nenásilnou formou. Mne je autorka osobne blízka práve tou literárnou skratkou. Netúži vypisovať sto stránkové úvahy ženy o láske a šťastí, netúži podsúvať čitateľkám uslzené ženské romány, i keď svojou životnou skúsenosťou by mala na to právo. Táto hravosť myšlienok dodáva textu punc hlbokého poznania života. A to poznanie nie je získané lacno, cítiť to.
Citujem …“Je fantastické byť zamilovaný, pretože keď z omamného stavu vytriezvieme, môžeme skutočne MILOVAŤ…
alebo NEMILOVAŤ…Za predpokladu, že nám to okolnosti dovolia.
Balašovovej „Čo vy na to? “ je dielko úprimné a určite ho budem mať položené na kolenách cestou vlakom na dlhých tratiach pri mojich túlačkách za priateľmi…

Vlado Javorský

Ďalšie informácie

Hmotnosť -
Variant

,

Autor

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Čo vy na to?”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.