Diagnóza

(1 recenzia zákazníka)

5,95 9,95 

 • Autor: Jennifer Haigh
 • Preklad: Zuzana Šajbanová
 • Originálny názov: The Condition
 • Rozsah: 368 strán
 • Formát: 13,5 x 20,5 cm
 • Jazyk: slovenský
 • vydanie: prvé
 • Rok: 2017
Katalógové číslo: 978-80-8197-055-9 Kategórií: Značky: , , , , , Product ID: 3218

Popis

Píše sa leto 1976. Tak ako každý rok trávia McKotchovci prázdniny pri mori vo svojom letnom dome na Cape Cod. Manželka a matka Paulette, jej muž Frank – ctižiadostivý vedec, ktorý si iba zriedka nájde cestu zo svojho laboratória a ich deti – najstarší Billy, mamin miláčik, 13-ročná Gwen, ktorá chce už konečne vyrásť, ale stále vyzerá ako dieťa a najmladší hyperaktívny Scott, ktorý sa usiluje získať pozornosť svojich rodičov. Navonok úplne dokonalá rodina. To leto sa však Gwen dozvie, že jej život bude iný, než život väčšiny ostatných dievčat. Jej rast aj pubertu ovplyvňuje zriedkavá genetická odchýlka Turnerov syndróm. Puto medzi Paulette a Frankom sa ukáže ako príliš slabé a rodina sa rozpadá.

Aj mnoho rokov po rozvode sa pri ich vzájomných zriedkavých stretnutiach ozývajú zranené city. A ich deti sa cítia stále rovnako nepochopené. Nikto sa neodváži k ostatným skutočne priblížiť, opýtať sa na ich sny alebo obavy. Prečo sa Billy, úspešný lekár, nikdy neoženil a jeho život je postavený na tajomstvách a kompromisoch? Prečo Scott, ktorý po prehúlenej mladosti konečne vytriezvel a ocitol sa v ubíjajúcej práci a poľutovaniahodnom manželstve nevidí, že jeho syn túži po jeho uznaní rovnako ako on po uznaní svojich rodičov? Aj keď sa Gwen – bystrá a kompetentná, často uzatvára do seba, ona je jediná, ktorá sa konečne ako mladá žena vzoprie svojmu osudu. Keď sa zaľúbi, v jej rodine spustí táto nečakaná situácia rovnako silné emócie ako kedysi jej ochorenie….

Diagnóza skúma silu rodinných mytológií – sebaklamov, popierania a neodvratných právd, ktoré navždy spájajú otcov, matky a súrodencov. Jennifer Haigh vykreslila v knihe nádej, obavy a tajomstvá jednej rodiny, ktorým sa dá čeliť iba pomocou lásky a odpustenia.

Ďalšie informácie

Hmotnosť -
Variant

,

Autor

1 recenzia k Diagnóza

 1. Lenny

  Rok 2020 ukončujem knihou Diagnóza, ktorú mi zaslalo vydavateľstvo Elist, za čo im veľmi pekne ďakujem. Pomedzi knihy, ktoré čítam zvyčajne, sa snažím prečítať aj niečo celkom mimo môjho typického žánru. Pre tentokrát to bola táto kniha, ktorej som sa trochu obávala. Myslela som si, že pôjde o ,,vedeckú“ knihu, ktorá sa venuje konkrétnej diagnóze a jej vplyvu na hlavných hrdinov.

  Opak bol pravdou. Kniha sa venuje jednej americkej rodine koncom deväťdesiatych rokov dvadsiateho storočia – dvaja rodičia a ich tri deti, teraz už dospelé. Všetci, či už rodičia, ale rovnako aj deti musia čeliť svojim problémom, žiť svoje životy, čeliť svojim ,,diagnózam“.

  A práve v tomto bola kniha krásna. Vo svojej obyčajnosti a jednoduchosti ma chytila za srdce. Paulette ako matka rodiny sa snaží vyrovnať s večne pracujúcim manželom, s ktorým sa napokon rozvedie. Musí čeliť samote, kedy sa jej tri deti odsťahujú a majú už vlastné životy, vlastné rodiny. Frank – otec rodiny – je vedec a nenapraviteľný vorkoholik, ktorý sa neustále obzerá po ženách a prácu v laboratóriu uprednostňuje pred rodinou.

  Napokon sú tu ich tri dospelé deti, Scott, ktorý je sklamaním pre rodičov, Billy, síce úspešný, ale nepochopený a Gwen trpiaca turnerovým syndrómom, kvôli ktorému ju neustále chránia pred skúsenosťami a nástrahami života. Lenže každý si musí vo svete nájsť svoje miesto sám, rodičia nemôže neustále svoje deti vodiť za ruku. Tie si musia ťažkosťami prejsť samé. V knihe máme možnosť vidia mnohé útrapy, s ktorými sa stretáva nejedná rodina, mnohé radosti, lásky, sklamania a krivdy. Ako som už skôr povedala, kniha ma chytila za srdce svojou úprimnosťou a skutočným, reálnym pohľadom na svet taký, aký je, nie na taký, aký by sme chceli, aby bol.

Pridať recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.