Publikované

Na kus reči s Emily D. Beňovou

Milí čitatelia a priaznivci vydavateľstva Elist! Dnes naše pozvanie k rozhovoru prijala autorka úspešnej fantasy série Temní anjeli i mnohých ženských románov, Emily D. Beňová. Prečítajte si o jej autorských začiatkoch, ako vníma kritiku a kde vidí podstatu spisovateľského remesla.

Na úvod by som sa Vás chcela spýtať, resp. Vás poprosiť, či by ste sa nemohli v krátkosti predstaviť čitateľom, ktorí Vás možno nepoznajú alebo nevedia o Vás to, čo by ste práve chceli, aby vedeli. 

V prvom rade sa chcem veľmi pekne poďakovať za to, že ste mi napísali a dali možnosť povedať o sebe viac.

Volám sa Emily D. Beňová. Celým menom Emília Dalekorejová Beňová a žijem s rodinou v malebnej dedinke na východe Slovenka. Vyštudovala som SOU-obchodné v Košiciach a písaniu sa venujem od svojich 13 rokov. Dá sa povedať, že som písala odkedy som sa to naučila J Začínala som skladaním básni, neskôr krátkych poviedok a vo veku 19 rokov som napísala svoj prvý upírsky fantasy román Temní Anjeli – POSOLSTVO.

Som človek, ktorý miluje kreativitu a rada tvorím. Málokto o mne vie, že som vyrábala aj nábytok a domčeky pre bábiky, takže sa dá povedať, že vo mne stále drieme kus dieťaťa. Rada snívam s otvorenými očami, no iba pri písaní kníh. Inak som realista a stojím nohami pevne na zemi. Kto ma pozná, vie, že nie som konfliktný typ. Konfliktom sa vyhýbam veľkým oblúkom, pretože ich neviem znášať a všetko veľmi prežívam. Som citlivá, hlavne ak ide o utrpenie detí. Správy v televízii už spravidla nepozerám. Som vydatá, mám dve krásne dcérky a manžela, ktorý ma v písaní podporuje. Som nenapraviteľný romantik, čo je cítiť aj z mojich príbehov a v každom sa snažím hľadať len to dobré. Aj preto som neraz padla na zuby a dostala pomyselnú ranu rovno do srdca.

Ste naozaj veľmi všestrannou autorkou. Venujete sa písaniu fantasy románov, na konte máte aj upírsku sériu, no píšete tiež úspešné romány pre ženy. Dočítala som sa, že sa písaním zaoberáte už od útleho detstva – už vtedy ste sa nedokázali striktne žánrovo vymedziť, alebo tento impulz zahrnúť do vlastnej tvorby “z každého rožku trošku” nastal až v dospelosti? 

Ono to bolo tak. Vždy som písala iba fantasy. Moji verní čitatelia, tí ktorí ma poznajú z čias, keď som si knihy vydávala sama, vedia, že som autorom fantasy. To, že začnem písať aj ženské romány prišlo až časom. Roky moje fantasy odmietali, ak môžem byť presná, päť rokov, a to človeka buď zlomí a celkom odradí, alebo nakopne. Mne sa stal ten druhý prípad. Ak vás roky len odmietajú je to na zaplakanie, no dupla som si nohou a s myšlienkou „Ja sa len tak nedám, to si nemyslite!“ som začala písať svoju prvú eroticko-romantickú sériu V objatí. Tá sa okamžite dočkala svojho vydania a ja som tak prelomila akúsi bariéru medzi mnou a „svetom“. V podstate, vďaka tejto sérii som si uvedomila, že som flexibilný autor a viem písať aj to, aj to.

Pozrime sa však na vaše publikačné začiatky. Ak mám správne informácie, vaša prvá kniha (V objatí gentlemana) vyšla vo vydavateľstve MERIDIANO-press v roku 2016. Aké boli vaše pocity, keď ste si uvedomili, že vaša kniha naozaj uzrie svetlo sveta? 

Áno, je to tak. Čitatelia ma začali poznávať vďaka knihe V objatí gentlemana. Obávam sa, že tie pocity sa slovne ani nedajú vyjadriť. Tu treba kričať 😀 Bola som neskutočne šťastná, no skeptická. Viete, ak Vás roky ignorujú, neveríte už ničomu. Trvalo mi, kým som uverila, že sa to skutočne deje a moje knižné potomstvo uvidia ľudia po celom Slovensku. Neskutočné šťastie sa miešalo s obavami. „Budú sa moje knihy páčiť? Čo povie okolie na erotické časti? Nevysmejú ma?“ O to viac ma tešilo, ak prišli pozitívne ohlasy, ktoré mi dodávali sebavedomie.

Neskôr samozrejme vyšli dve ďalšie pokračovania a celá trilógia sa môže tešiť veľkému čitateľskému záujmu. To, čo je populárne sa však nestretá vždy iba s pozitívnymi hodnoteniami, ale so stúpajúcim záujmom sa nájdu aj tí, ktorí kritizujú, častokrát ide o kritiku neprofesionálnu a neopodstatnenú. Ako sa staviate ku kritickým reakciám vy? V hodnoteniach práve spomínanej trilógie sa niektoré čitateľky zhodujú v názore, že príbeh je veľmi podobný preslávenej sérii 50 odtieňov sivej, ako by ste reagovali na toto prirovnanie? 

Nakoľko som veľmi emotívny človek, kritika ma zabolí. Snažím sa ju však vstrebať, vziať si z nej ponaučenie, alebo sa cez ňu len preniesť. Sú totižto rôzne kritiky. Tie, ktoré Vám niečo dajú a tie, ktoré Vás majú iba zraniť. Žiaľ, viac je tých, ktoré zrania, no snažím sa cez to preniesť. Raz mi jedna múdra osoba povedala: „Emily, nič si z toho nerob, pretože aj závisť si treba zaslúžiť.“ Je na tom veľký kus pravdy.

Čo sa týka porovnávania… Mrzí ma to, no je to ich názor a ja s tým nič neurobím. Taktiež porovnávajú aj moje fantasy a pritom bolo písané skôr ako k nám prišli knihy či filmy, s ktorými ho spájajú. Asi to bude aj tým, že v sebe nesie prvky, ktoré by mohli byť podobné, hlavne čo sa týka upírskej série. Čo sa týka série V objatí gentlemana… Neviem… Nie je tam ani zmienka o BDSM praktikách, no oni tam spojitosť vidia aj tak. Zjavne to bude tým, že on je bohatý a ona len obyčajné dievča z ľudu, ale toto zase nie je nijako výnimočný jav. Nie v dnešnej dobe.

O rok neskôr ste vydali ďalší ženský román Dotyk túžby vo vydavateľstve BESTSELER, prečo ste sa rozhodli pre iné vydavateľstvo, prípadne ako by ste zhodnotili vaše skúsenosti s viacerými slovenskými vydavateľstvami? 

Prešla som pod iné vydavateľstvo pretože v prvom vydavateľstve mi niektorá autorka zničila povesť. Urobila tam halo a natárala na mňa strašné veci. V tej dobe ma to veľmi trápilo, nikdy som nikomu nechcela ublížiť, nikdy nie uškodiť, no bohužiaľ… neverili mi a tak som prešla inam. Mám však skúsenosť na celý život, že nikomu netreba veriť na sto percent, pretože môže Vaše slová pretočiť tak, aby Vám uškodil. Viac sa k tomu nebudem vyjadrovať, no taktiež musím podotknúť, že moderným románom ďakujem za veľmi veľa.

Minulý rok vám v našom vydavateľstve Elist vyšli diela Temní anjeli – POSOLSTVO, -PRENASLEDOVANÁ, -OSLOBODENÁ. Ako skrsol nápad písať o upírskej tematike? Znovu ste knižky vydali pod iným vydavateľstvom, ako sa vám pozdáva spolupráca s Elistom? 

Temní anjeli vznikli zo sna. Teda, lepšie povedané z nočnej mory, keď som sa ráno prebudila vydesená a spotená, no sen vo mne hlodal tak dlho, kým som ho nedala na papier. A tak som zistila, že mám skoro dvadsať stránok. Potom to šlo už akosi samo. Nápady sa mi v hlave rodili ako na bežiacom páse a ja som stále písala a písala. V tom čase sme už aj my mali na škole net, a tak som lietala po internete a hľadala súvislosti s upírmi. Prvú verziu som písala ešte na dedkovom stroji. Neskôr som od našich dostala svoj prvý počítač a podľahla som písaniu úplne.

Vydavateľstvu Elist som rovnako vďačná ako vydavateľstvu Bestseler. Som šťastná, že moje fantasy Elist vzal, hlavne preto, že sa tomuto žánru máloktorý vydavateľ venuje. Aj preto ma mnohé iné vydavateľstvá odmietli. Lebo fantasy jednoducho nevydávajú a už vôbec viacdielne. Elist prišiel ako blesk z neba a zasadil mi ranu priamo do srdca. V tom dobrom ponímaní. Vydavateľ, pán Hoferek, mi splnil sen, pretože v podstate písanie fantasy je to, čo ma baví najviac, čo ma napĺňa a pri písaní čoho skutočne žijem. Niežeby ma písanie ženských románov nebavilo, no vo fantasy som viac doma. Nemusím sa držať na uzde a môžem skutočne fantazírovať. Koho by však zaujímalo, či plánujem seknúť so ženskými románmi… Nie, neplánujem. Mám pri sebe ľudí, ktorí moje ženské romány zbožňujú a už z vďaky voči nim by som to urobiť nedokázala. 😉

Vyššie rozoberané knihy vám vyšli aj v elektronickej podobe. Ako hodnotíte tieto novodobé formy čítania? Podporujete ich, prípadne, čítate sama e-knihy? 

E-knihy nečítam, ak nemusím. Môj názor sa mnohým e-kniháčom asi nebude páčiť, no som proti e-knihám. Je to z toho dôvodu, že denne bojujem so stránkami, ktoré moje e-knihy verejne šíria. Je to kruté a nekorektné voči mne ako autorovi, ktorý nad písaním strávil roky života a taktiež je to zrada voči vydavateľstvu, ktoré si s knihou dalo námahu s tvorbou, propagáciou, celkovo uvedením do života. Viem ako veľa stojí vydávanie kníh, sama som si tým prešla, a vlastne stále prechádzam, nakoľko si jednu fantasy ešte vždy tlačím sama, a toto je veľká nespravodlivosť. Viem, sú ľudia, ktorí si knihu nemôžu kúpiť, buď to finančná situácia, málo priestoru na knihy alebo zahraničie, no ak by to bolo na mne, tlačili by sa iba knihy. Ako kedysi. Takto sme bohužiaľ neokrádaní len my autori, ale aj samotní vydavatelia.

Na záver by som sa chcela spýtať, čo by ste odporučili mladým nádejným talentom, ktorí sa pokúšajú vydať vlastné dielka. Hnať sa za vidinou zisku asi nie je tá najlepšia cesta, však? 

Nuž… čo dodať?! Zisk nemôže čakať nikto. Ani ja som nešla do vydávania s vidinou miliónov. Predsa len… žijeme na Slovensku, sme malý štát a nie bohatý. Píšem, pretože ma to baví, písanie je môj život <3, takže ak by som mohla poradiť začínajúcim autorom, nepíšte pre zisk, ale pre seba, pre čitateľov, ktorí to skôr či neskôr ocenia a dokážu vám, že teplo v srdiečku ju viac ako teplo v peňaženke. Možno ako autor dostanem niekoľko centov, no čitatelia, ktorí mi denne prejavujú svoju dôveru, úctu a priateľstvo je viac, a to zaváži. Dávajú mi tak veľa, že všetko ostatné je vďaka nim nepodstatné a pominuteľné. Napokon… vďaka nim som dnes tu a oni/ony budú navždy v mojom srdiečku.

Môžete povedať, či sa vo vašom prípade dá písaním uživiť? Alebo sú pre vás chvíle s vlastnými myšlienkami, ktoré môžete položiť na papier skôr oddychom, než „povinnou jazdou”? 

Písanie je mojím relaxom, no v podstate aj povinnosťou. Som povinná písať, pretože to moji úžasní čitatelia očakávajú. Denne mi píšu a zaujímajú sa. Chcú vedieť čo píšem, čo vydám, či pracujem na niečom novom… či sa s nimi nestretnem. Pozývajú ma, dostávam darčeky… len tak, lebo som, lebo ma majú radi a rady… Obávam sa, že som v pasci z ktorej niet úniku, no bez tak viem, že sa mi tu páči a takto je to správne.  Napokon… žijem svoje sny. J

Čo by ste odkázali svojim priaznivcom a čitateľom vašich príbehov? 

Ďakujem za to, že ste, že ma čítate, podporujete a dávate mi vedomie, že v tom nie som sama. ĎAKUJEM za to, že ste mi pomohli vzlietnuť a teraz lietate so mnou vo svete plnom fantázie, ktorá nikdy neumiera. <3

Ďakujem. S láskou a vďakou Vaša Emily.

 

Publikované

Na kus reči so Zdenkou Wenzlovou Švábekovou

Milí čitatelia, dnes do našel literárnej kvaiarne „ NA KUS REČI“, prijala pozvanie autorka skvelej básnickej zbierky Roztavené putá, Zdenka Wenzlová Švábeková. Príjemne sa usaďte a prečítajte si rozhovor s novou autorkou vydavateľstva Elist.

Každého čitateľa zaujíma, ako sa jeho obľúbený autor dostal k písaniu. Aká bola vaša cesta?

Pokračovať v čítaní: Na kus reči so Zdenkou Wenzlovou Švábekovou

Publikované

Rozhovor s Adrianou Gregorovou

adriana_gregorova

Vojtech Beniczky, autor knihy Stvorená objasňovať zločin, vyspovedal začínajúcu autorku Adrianu Gregorovú:

Práve dnes som založil rubriku s názvom: 13 otázok pre autora. Som rád, že v nej môžem vyspovedať autorku knihy Povedal, že budem šťastná a poviedky Valentín (alebo čo z neho zostalo) – uverejnenej v zbierke Muži vs. ženy, Adrianu Gregorovú.

Adriana, tvoja prvotina zaznamenala celkom slušný úspech. Prezradíš však čitateľom aj niečo o začiatkoch svojho písania? Pokračovať v čítaní: Rozhovor s Adrianou Gregorovou

Publikované

Chcem si sám vydať knihu! Čo k tomu potrebujem?

Strávili ste dlhé mesiace písaním toho najlepšieho diela, aké si len viete predstaviť. Popritom ste si študovali, ako najlepšie vygradovať dej, ako vybičovať napätie a dať knihe jedinečnú atmosféru. Všetky tieto vedomosti ste vložili do diela a očakávate za to ocenenie knihomoľov na celom svete…

Vydavateľstvá na Slovensku (vrátane Elistu) však dostávajú mnohonásobne viac zaujímavých rukopisov, ako sú schopné a ochotné vydať. A tak musia často odmietať aj kvalitné diela. Preto sa niektorí autori rozhodnú, že si chcú dielo vydať sami – na vlastné náklady ako samovydavatelia. Pokračovať v čítaní: Chcem si sám vydať knihu! Čo k tomu potrebujem?

Publikované

Rozhovor s Mirkou Manákovou

Dnes sme sa porozprávali s Mirkou Manákovou, ktorej u nás prednedávnom vyšla kniha Telo ako trest v elektronickej verzii a čoskoro sa dostane aj na pulty kníhkupectiev v papierovej verzii. Mirku vyspovedala Michaela Mihoková, mladá talentovaná autorka, ktorá sa vám už čoskoro predstaví vo svojej debutovej knihe Poškvrnená.

Ahoj Mirka, si autorkou mnohých tvárí. V knihách čitateľom otváraš nielen svet Orientu, ale prinášaš aj zmyselnosť, emócie a skutočné príbehy. Ako by si sa ty sama charakterizovala ako autorka? Pokračovať v čítaní: Rozhovor s Mirkou Manákovou

Publikované

Na kus reči s Máriou Blšákovou

Milí priaznivci vydavateľstva Elist, vitajte pri opätovnom otvorení našej imaginárnej kaviarne NA KUS REČI. Dnes prijala pozvanie autorka niekoľkých úspešných kníh, Mária Blšáková.

Na úvod by som ťa chcela privítať a začneme hneď zhurta prvou otázkou. Ako si sa vlastne dostala k písaniu? Pokračovať v čítaní: Na kus reči s Máriou Blšákovou

Publikované

Na kus reči s Michaelou Galambošovou

Milí priaznivci vydavateľstva Elist, blíži sa marec – mesiac knihy a s ním aj vydanie knihy Lov na nevestu od Michaely Galambošovej. Tá dnes prijala pozvanie do našej imaginárnej kaviarne NA KUS REČI, kde nám o sebe prezradila možno aj to, čo ste netušili.

Rada by som ťa u nás privítala a hneď na úvod by určite čitateľov zaujímalo, ako si sa vlastne dostala k písaniu?
Píšem od nepamäti. Od čias zaľúbených básní a denníčkov na základnej škole, cez gymnázium, kde som zavraždila každú postavu, pretože som nevedela, čo s ňou. Počas vysokej som písala už pomenej, no vrátila som sa k nemu počas materskej. Pokračovať v čítaní: Na kus reči s Michaelou Galambošovou

Publikované

Prečo sme zrušili platbu na dobierku?

Hoci takmer 20% zákazníkov, ktorí si u nás doteraz objednali tlačenú knihu, volilo spôsob platby na dobierku, od 1. 1. 2017 sme sa rozhodli túto možnosť zrušiť. Ku každej jednej objednávke pristupujeme absolútne zodpovedne a v čo najkratšom možnom termíne sa ju snažíme vybaviť (obyčajne je to otázka pár minút od prijatia objednávky). Chodíme preto niekoľkokrát denne na poštu. Ponúkame zákazníkom aj možnosť získať knihu s podpisom či dokonca venovaním priamo od autora. Pokračovať v čítaní: Prečo sme zrušili platbu na dobierku?

Publikované

Na kus reči s Jakubom “Willom” Horským

tiche_prazdno

Milí čitatelia a priaznivci vydavateľstva Elist, radi by sme vás privítali na pravidelnom štvrtkovom posedení o 18:30 v našej imaginárnej kaviarni „NA KUS REČI“, kde tentoraz prijal pozvanie spisovateľ Jakub Horský. Nájdite si chvíľu čas a prečítajte si rozhovor plný zaujímavých myšlienok a úvah.

Rada by som ťa privítala a na úvod by si sa našim čitateľom mohol predstaviť. Tak, kto si? Pokračovať v čítaní: Na kus reči s Jakubom “Willom” Horským

Publikované

Na kus reči s Monikou Jalakšovou

Milí priaznivci našej stránky a nášho vydavateľstva Elist, radi by sme Vás privítali v našej internetovej kaviarni „NA KUS REČI“, kde každý štvrtok o 18:30 vyspovedáme jedného z našich autorov. Dnes pozvanie prijala spisovateľka Monika Jalakšová. Vykašlite sa na Búrlivé víno a iné seriály a radšej si s ňou prečítajte zaujímavý rozhovor. 🙂

Monika, rada by som ťa privítala a na úvod by si nám mohla prezradiť, čo ťa viedlo k písaniu? Pokračovať v čítaní: Na kus reči s Monikou Jalakšovou