Elektronická kniha (e-kniha / e-book) je vlastne kniha v elektronickom formáte – prevažne ako súbor ePub a Mobi. Elektronická kniha sa teda nedá chytiť (je nehmotná). Vďaka tomu vám ju vieme poslať hoci aj na severný pól, a to bez poštovného. 🙂 Elektronická kniha sa dá prečítať či už na čítačke elektronických kníh, alebo aj v mobile, tablete, počítači. Elektronická kniha je tiež šetrná k životnému prostrediu a môžete ju mať vždy pri sebe. Dokážete v nej ľahko a rýchlo vyhľadávať dôležité informácie, alebo klikať na hypertextové odkazy smerujúce na webové stránky. Preto je obzvlášť vhodná hlavne pre odbornú – technickú literatúru, alebo napríklad aj pre publikácie o životnom štýle, zdravej výžive a podobne. Môžete ju mať stále so sebou vo svojom mobile. 🙂

Výhodou elektronickej knihy je aj spravidla nižšia obstarávacia cena, a to aj napriek až 20% DPH (tlačené knihy majú 10% DPH). Medzi ďalšie výhody elektronickej knihy patrí fakt, že si v nej dokážete meniť veľkosť a štýl písma, zálohovať ju a nájsť (nezapotroší sa vám kdesi pod posteľou), nepoškodí sa… a navyše, ak si ju zakúpite u nás, tak ju môžete aj kedykoľvek dodatočne stiahnuť zo svojho konta na našom webe, a to vo formátoch ePub, Mobi, PDF.

Elektronická kniha sa od tlačenej knihy alebo PDF súboru líši aj tým, že sa samotný text prispôsobí veľkosti obrazovky podobne ako webová stránka v prehliadači. Preto elektronické knihy nemajú stránkovanie, ktoré by zodpovedalo číslu strany v klasickej knihe. Počet strán tu záleží od toho, aké veľké písmo máte nastavené na svojom zariadení, a teda koľko textu sa vám vôjde na displej (jednu stranu).

Kedy je tlačená kniha lepšou voľbou ako elektronická kniha?

Tlačená kniha má nesporne aj dekoratívnu funkciu pekne vyplní poličku v domácej knižnici. Tlačená knihe je tiež oveľa vhodnejšia v príapde, že ju chcete podarovať blízkej osobe. Je to totiž predmet – niečo, čo viete uchopiť a vnímať jej hodnotu.

Ako čítať elektronickú knihu?

  1. Na čítačke – jednoducho nahráte ebook do čítačky: pripojením cez USB kábel na počítač, alebo si knihu stiahnete priamo do čítačky z internetu. V zásade sa dá povedať, že pre väčšinu zariadení vám bude vyhovovať ePub. Ak máte Kindle, tak Mobi verzia ebooku. Na väčšine čítačiek môžete čítať aj PDF súbory.
  2. Cez mobil / tablet – môžete použiť napríklad program Bluefirereader (pre Apple), alebo FBReader (pre všetky zariadenia).
  3. Cez počítač – možností je viacero… no napríklad odoprúčame použiť plugin do webového prehliadača EPUBReader alebo EpubFileReader.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.