Elektronická kniha (e-kniha / e-book) je vlastne kniha v elektronickom formáte – prevažne ako súbor ePub a Mobi. Elektronická kniha sa teda nedá chytiť (je nehmotná), no vďaka tomu vám ju vieme poslať hoc aj na severný pol z nulové poštovné. J Elektronická kniha sa dá prečítať či už na čítačke elektronických kníh, alebo aj v mobile, tablete, počítači. Elektronická kniha je tiež šetrná k životnému prostrediu a môžete ju mať vždy pri sebe. Dokážete v nej ľahko a rýchlo vyhľadávať dôležité informácie, alebo klikať na hypertextové odkazy smerujúce na webové stránky. Preto je obzvlášť vhodná hlavne pre odbornú – technickú literatúru, alebo napríklad aj pre publikácie o životnom štýle, zdravej výžive a podobne.

Výhodou elektronickej knihy je aj spravidla nižšia obstarávacia cena (napriek 20% DPH… tlačené knihy majú u nás 10% DPH). Medzi ďalšie výhody elektronickej knihy patrí fakt, že si v nej dokážete meniť veľkosť a štýl písma, zálohovať ju a nájsť (nezapotroší sa vám kdesi pod posteľou), nepoškodí sa… a navyše ak si ju zakúpiť u nás, tak ju viete aj kedykoľvek dodatočne stiahnuť zo svojho konta na našom webe… a to vo formátoch ePub, Mobi, PDF.

Elektronická kniha sa od tlačenej knihy, alebo PDF súboru líši aj tým, že sa samotný text prispôsobí veľkosti obrazovky podobne ako webová stránka v prehliadači. Preto elektronické knihy nemajú stránkovanie, ktoré by zodpovedalo číslu strany v klasickej knihe, ale počet strán záleží od toho, aké máte velké písmo nastavené a teda koľko textu sa vám vôjde na displej.

Kedy je tlačená kniha lepšou voľbou ako elektronická kniha?

Hlavne v prípade, že pri knihe vnímate aj dekoratívnu funkciu – chcete si vyplniť poličku v domácej knižnici. Alebo aj ako dar je vhodnejšia práve tlačená kniha, lebo je to niečo, čo reálne viete uchopiť a vnímať jej hodnotu.

Ako čítať elektronickú knihu?

  1. na čítačke – jednoducho nahráte ebook do čítačky: pripojením cez USB kábel na počítač, alebo si knihu stiahnete priamo do čítačky z internetu. V zásade sa dá povedať, že pre väčšinu zariadení vám bude vyhovovať ePub. Ak máte Kindle, tak Mobi verzia ebooku. Na väčšine čítačiek môžete čítať aj PDF súbory.
  2. Cez mobil / tablet – môžete použiť napríklad program Bluefirereader.
  3. Cez počítač – možností je viacero… no napríklad odoprúčame použiť plugin do webového prehliadača EPUBReader, alebo EpubFileReader.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.