Temní anjeli boli prvou fantasy sériou obľúbenej slovenskej autorky Emily D. Beňovej, ktorá si získala srdcia nejedného čitateľa. Nedávno sme sa dozvedeli, že séria, ktorá bola dlhšiu dobu vypredaná, a na ktorú mnohí už netrpezlivo čakajú, sa dočká dotlače. Práve preto som sa rozhodla pripomenúť si túto upírsku darkromance a položiť niekoľko otázok samotnej autorke.

1. Ako ste prišli na názov Temní anjeli?
Úlohu zohrala prvotná myšlienka spojenia zla s dobrom. Vo všeobecnosti bývajú upíri vykreslení ako temní predátori, no ja som sa rozhodla pojať to po svojom. Hlavný hrdina Bruce bol temným upírom, no pre Madyne sa stal ochrancom. Práve ona po prvý raz vyriekla, že možno je temným lovcom, no pre ňu je zároveň jej strážnym anjelom, a preto vznikol názov Temní anjeli.

2. Kedy boli knihy napísané?
Veľmi dávno. Budúci rok sa dočkajú svojich dvadsiatych narodenín. Sériu som začala písať ako devätnásťročná baba na strednej škole. Príbeh mal pôvodne päť častí, ktoré sme s vydavateľstvom Elist spojili do troch hrubých dielov. Čitatelia sa preto dočkajú 1688 strán romanticko-temného čítania.

3. Ako ste sa dostali k písaniu fantasy?
Skôr by sa na mňa hodila otázka – ako ste sa dostali k písaniu ženských románov? 😀 Málokto to o mne vie, no pôvodne som bola autorkou, ktorá písala iba fantasy. Odmala ma k tomuto žánru ťahalo najviac, a hoci som skúšala písať aj romantické knihy, fantasy mi lahodilo viac, a je to tak dodnes. Je pre mňa ľahšie napísať tristostranový príbeh, kde môžem bez hraníc fantazírovať, ako sto strán klasického ženského románu, pri ktorom sa musím držať pomyslených hraníc reality. Neplánovala som písať ženské romány, no päť rokov odmietania mojich príbehov ma prinútilo zmeniť názor a vlastne vďaka tomu som sa dostala viac do povedomia.

4. Ktorá je Vaša obľúbená postava z týchto kníh?
Bezpochyby Derek. Ten sa v príbehu ukáže až v závere, no zlomil nejedno ženské srdce. Aj to moje. Celý dej som zbožňovala Brucea, no keď sa tam objavil Derek… Jednoducho to zaiskrilo a ja som bola zrazu na vážkach, či príbeh predsa len neukončím trochu inak, než bol prvotný plán. Nakoniec som sa samozrejme udržala na uzde a dotiahla sériu do konca tak, aby som v nej poukázala na silu pravej lásky.

5. Rozmýšľali ste nad tým vydať nejaké voľné pokračovanie k sérii?
Veru áno. Vlastne pokračovanie aj je. Teda… bolo. Po páde harddisku som prišla o veľmi veľa kníh, a druhá časť nezávislého pokračovania série Temní anjeli bola jednou z nich. Možno si poviete, prečo to nenapíšeš znova?

Nuž preto, že ma strata celej takmer 400 stranovej knihy ešte neprebolela. Predstava, že som prišla o mesiace práce, o pocity, ktoré najskôr už nikdy nezachytím rovnako, ma držia na mieste. Asi to musí prebolieť. Možno potrebujem nabrať dostatok odhodlania, aby som sa do toho znova dokázala pustiť.

6. Podľa čoho alebo koho ste vyberali mená pre hlavné postavy v knihách?
Meno Madison sa mi páčilo už na strednej škole. Ibaže nechcela som, aby ju volali tak formálne, a tak som si z toho urobila slang – Madyne. Meno Bruce prišlo ako vnuknutie. Zvažovala som mená, chcela som niečo originálne, zriedkavé, a meno Bruce bolo presne podľa mojich predstáv. Dej je na začiatku knihy vsadený do Sydney, a preto to museli byť mená, ktoré by sa hodili nielen do zahraničia, ale aj do tajuplného sveta plného upírov.

7. Kto Vás najviac podporil pri písaní tejto série?
Sesternica. Práve ona bola tou, ktorá mi dodala odhodlanie. Čítala príbeh ako prvá nestranná osoba a bola mojím hnacím motor. A keď mi v roku 2011 dala v deň mojej svadby svadobný dar v podobe prvých výtlačkov série, odštartovala vo mne sen, ktorým žijem dodnes. To bol deň, kedy som po prvý raz videla vlastné knihy v knižnej podobe a v ten deň som si uvedomila – toto chcem. Chcem svoje knihy držať v rukách.

Dodnes má nado mnou tá spomienka neuveriteľnú moc. Len si na to pomyslím a natlačia sa mi do očí slzy dojatia.

8. Ako dlho ste písali túto sériu?
Necelé dva roky. Dopísala som ju v roku 2006 a v roku 2012 som po prvý raz vydala vo vlastnej réžii prvú časť Posolstvo. No kompletného vydania sa dočkala až v roku 2017 vďaka vydavateľstvu Elist, ktoré sa nebálo vydať aj fantasy žáner.

9. Ktorá časť zo série Temní anjeli je Vaša naj?
Ťažko povedať. Milovala som každú stránku, no ak už musím vybrať, tak len o nepatrný milimetrík je v popredí posledná časť Oslobodená. Preto, že sa tam objavuje rebel Derek, ktorý poriadne zamieša nielen osudy hlavných postáv, ale aj naše srdcia.

10. Vedeli by ste opísať Vaše pocity pri písaní nielen tejto série, ale aj ostatných Vašich kníh?
Vždy je to divoká jazda, kde neviem predvídať. Každú knihu prežívam naplno, píšem ju srdcom a nechávam sa strhávať dejom. Vtedy je ťažké vnímať realitu a fungovať bežným životom, lebo žijem iný život v inom svete.

11. Aká bola Vaša reakcia, keď ste čítali prvé recenzie na Vaše knihy?
Keď pribudla úplne prvá reakcia, dosť som váhala, či sa chcem pozrieť. Bála som sa, že bude zlá, teda, že sa čitateľovi kniha nepáčila. Myslím, že podobné pocity – ak nie rovnaké – mávam po každej vydanej knihe. Vždy je tam obava, či sa kniha bude páčiť, či čitateľa zaujme a nebude pre neho sklamaním.

12. Aký ste mali pocit, keď ste sériu Temní anjeli dopísali?
Cítila som smútok. Po dopísaní som sa zrazu ocitla v realite a vydesene som si uvedomila, že neviem, čo ďalej. Čo so životom, kde nebude Bruce, Madyne a čo Derek? Ako si bezo mňa poradia? 😊 Po dlhšej pauze som sa odhodlala začať písať novú sériu, a tak vznikla tetralógia Dva kroky do pekla. Ale to je už iný príbeh.

13. Vedeli by ste si predstaviť, že by Vás oslovil nejaký režisér, aby natočil film podľa Vašich kníh?
Tak to by bol bezpochyby môj splnený sen. Asi by som ani nezaváhala a šla do toho. 😀 Vidieť svoje príbehy v knižnej podobe je nádherné, no uvidieť ich na obrazovkách alebo na plátne kín… to by bolo naozaj mega fantastické.

Za rozhovor ďakujem a teším sa na chystanú dotlač.

Aj ja ďakujem a prajem Vám veľa takýchto článkov a čitateľom príjemné čítanie rozhovoru.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.