Investovanie do ETF pre každého

(2 recenzie zákazníkov)

6,95 

 • Autor: Martin Caban
 • Formáty ebookov: ePub, Mobi, PDF
 • Jazyk: slovenský
 • Rozsah: 80 strán
 • Rok vydania: 2021
Vymazať
Katalógové číslo: 978-80-8197-339-0 Kategórie: Značky: , , Product ID: 29748

Popis

Mnoho ľudí spozornie s vidinou obrovských ziskov, keď započujú o možnosti investovať do budúceho „nového Microsoftu“ alebo „čínskeho Apple“. Predstavujú si, že ak investujú dostatočne skoro a využijú raketový rast novej revolučnej firmy, ich investícia závratne porastie a stanú sa milionármi aj s malým vstupným kapitálom.  Keď sa spomenú zabehnuté firmy ako napr. Coca-Cola, Johnson & Johnson alebo Procter & Gamble, zastávajú názor, že tieto firmy už nemajú kam porásť.

Známy priemyselník Andrew Carnegie poznamenal: „Priekopníctvo nevynáša.“ Nová firma sa snaží ponechať si zisky, aby ich následne reinvestovala do svojho rastu. Málokedy je takáto firma dobrou dlhodobou investíciou. Na každý Microsoft a Apple pripadá tisíc zbankrotovaných firiem, ktoré svojho času sľubovali revolúciu vo svojom odvetví.

Mnoho ľudí skúša šťastie v “penny stocks”. Ak ste videli film Vlk z Wall Street, máte dobrú predstavu, o aké firmy väčšinou ide. Na OTC trhu nájdete mnoho serióznych spoločností typu Danone, ale aj vidiecku firmu z Dakoty, ktorá má dvoch zamestnancov, a jej akcie sa obchodujú za 2 centy.

Výnos aktív pri investícii 1$ v roku 1802

Zdroj: Stocks For The Long Run, Jeremy Siegel

 

Najlepšie je riziko rozložiť (diverzifikovať). Ako investori nebudete pripravení o zaujímavý výnos a zároveň nebudete podstupovať nadpriemerné riziko.

Priemerný ročný výnos akcií od roku 1802 je 6.6 % ročne. Zlato, ktoré dosiahlo iba 0.7 %, je považované širokou verejnosťou za najvýhodnejšiu investíciu. Pritom je to aktívum, ktoré nič neprodukuje. Nie sú z neho dividendy a ročný výnos nie je schopný predbehnúť infláciu. Pri indexe S&P 500 je výnos od začiatku storočia takmer 10 % ročne. Dlhopisy nie sú takisto v dlhodobom horizonte dobrou investíciou.

Na čom skutočne dlhodobý investor zbohatne, sú stabilné firmy vyplácajúce dividendy. Cieľom tejto knihy je vysvetliť, ako maximalizovať výnos a minimalizovať riziko, a tiež ozrejmiť, prečo sú ETF (exchange-traded fund) fondy jednou z najlepších investícií aj pre začiatočníkov. Chcem poukázať na najlepšie a najbezpečnejšie spôsoby zhodnotenia majetku a zabezpečenia pravidelného príjmu do budúcnosti, pretože reinvestované dividendy dokážu v dlhodobom horizonte robiť naozaj zázraky.

Martin Caban

Ďalšie informácie

Rok vydania

2021

Autor

Vydavateľ

Elist

Variant

,

2 recenzie k Investovanie do ETF pre každého

 1. Igor Markusek

  Veľmi zaujímavá a informatívna. Jednoduchý koncept, veľa informácií pre začiatočníka. Mňa zaujala najmä história burzy, bubliny a krachy, pretože malo zmysel ich spomenúť, kedže sa opakujú. Celkovo 5/5

 2. Peter (overený zákazník)

  Zatiaľ som čítal iba Grahama a Siegela, tie boli síce hrubé, ale ťažšie pochopiteľné pre mňa ako začiatočníka. Tu nie je žiadny text navyše a faktov o akciách, ETF (primárne zameranie knihy) a ako funguje ekonomika je tam mnoho. V knihe sú citované aj štúdie a príklady z minulosti, napríklad investičné bubliny a krachy. Mojim cieľom je príjem z dividend, takže som našiel, čo som hľadal. Môžem odporúčať.

Pridať recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.