Na ceste za pralinkami

4,00 

  • Kniha
Vymazať
Katalógové číslo: 978-80-89395-29-3 Kategórie: Značky: , , Product ID: 2420

Popis

Knižka Na ceste za pralinkami obsahuje päť poviedok, ktoré sú o vzťahoch rôznych podôb. Okrem iného v nej nájdete i príbeh o úžasnom vzťahu medzi dedkom a vnučkou, či o komplikovanom vzťahu matky a dcéry. Nájdete v nej i neveru, či nedôveru vo vzťahu. Autorka veľmi citlivo podsúva čitateľovi zmysel druhej šance. Tej, ktorú dávame i tej, ktorú potrebujeme dostať. Na ceste za pralinkami je malá knižka, ktorá k vám prehovorí veľkým srdcom.

Úryvky z poviedok:

Na ceste za pralinkami

 Iba sa letmo usmial. Pískol na Boba, ktorý dofrčal ako blesk. No sila. Ja  môžem na neho volať aj hodinu a ani to s ním nehne. Keď má náhodou náladu, tak sa ku mne vlečie ako keby bol skrížený so slimákom a celý čas funí ako lokomotíva. Janko s ním bol trikrát dokopy a jeho poslúchne na slovo. Krúti pri ňom chvostom ako keby išlo o život.

Samota mi nepomohla. Práve naopak. Obálku som stále neotvorila. Nemám na to síl. Už som nevládala ani plakať. Jedinú fotku po deduškovi som celý čas držala v rukách. Aspoň pre ten chvíľkový pocit, že je so mnou a nikam neodišiel. Už stačilo. Chytila som do ruky mobil a prezvonila svojho priateľa. Je to zvláštne, lebo nikdy som si nemyslela, že takto jedného dňa budem vnímať Janka.

Koza rohatá

  „Tebe šibe? To teplo ti na Rodose udrelo na mozgové závity? Zhrdzaveli a prestali sa ti točiť koliečka?“

„Hneď som si mohla myslieť, že ma odsúdiš.“

„V poriadku, tak mi to vysvetli, aby som pochopila.“

Žeby som sa mýlila? V čom ju mohol tak nehorázne sklamať behom jednej dovolenky pri mori?

„Myslela som si, že na dovolenke ma to prejde. Vieš slnko, more, teplo, romantika. Sama som tomu dávala obrovské šance. Ja ale  na dvoch stoličkách sedieť neviem.“

O čom točí?

„Stále neviem čo sa stalo Zuzka…“

Toto moje, viac menej konštatovanie, spustilo záplavy sĺz a pol hodinový plač meniaci sa na vzlyky a rev. Silno som ju držala za ruku a dívala sa na nešťastnú priateľku. Nevedela som, ako pomôcť, ani čo robiť. Netušila som dôvod tej bolesti. V tom sa zrazu postavila a bez jediného slova sa rozbehla k dverám.  Snažila som sa ju zastaviť, no dvere sa zabuchli skôr, ako sa mi to podarilo. Niečo také mi nikdy neurobila. Ak sa na mňa aj nahnevala, tak proste spustila krik, ktorý ju rýchlo prešiel a potom sme sa smiali, ako pubišky. No toto bolo iné. V ten večer som išla spať s pocitom, že som zlyhala na plnej čiare.

Stretávka

 Posledný víkend pred potvrdením účasti na stretávku som sa dokonca vypýtala z obchodu skôr, len aby som zacítila mamkine štrúdle a dym z otcovej fajky. Možno som čakala, že rozhodnú za mňa.

Keď som prišla k domčeku, bránička bola otvorená. Na kraji cesty stála sanitka. Nevedela som posúdiť, či prišla k našim, alebo k susedke. Oblial ma pocit úzkosti. Pridala som do kroku a vbehla rovno do obývačky. „Pán Hronec a dneska už žiadna fajočka… dohodnutí?“ zahlásil lekár.

Otec ležal na gauči. Tiekla mu infúzka. Mama sedela v kresle, držala ho za ruku. Pár sekúnd mi trvalo, kým som sa spamätala a dokázala niečo zo seba dostať.

„Bože, otec, čo sa ti stalo?“ všetci na mňa čumeli. „Dobrý večer, vášmu otcovi prišlo trošku nevoľno, ale už bude v poriadku. Nebojte sa,“ upokojujúco ma potľapkal po pleci ošetrovateľ.

Zrazu som si uvedomila, že tú tvár odniekiaľ poznám.

Čokoládka

Dni som prežila ako v hmle. Týždeň sa chýlil ku koncu a každú chvíľu som čakala na Braňa. Stále som nevedela, čo urobiť.  Celých tých päť rokov som žila v klamstve. Ako toto ustáť a nezblázniť sa?

V zámke zaštrkotali kľúče. Zmeravela som. Práve som rozlomila posledný kus čokolády a dala som si tú námahu, rozhádzať ju po celej spálni. Sladké roztápajúce sa kúsky skončili na posteli, podlahe, nočnom stolíku, i v komode medzi bielizňou. Možno šialenosť, no jediné, čo mi dnes napadlo.

Diagnóza

Ráno ma zobudilo slnko, ktoré mi svietilo rovno do tváre. Príjemný hrejivý pocit. Vôbec mi nebolo ľúto, že som si večer od únavy zabudla zastrieť záves. Postupne som sa v mysli vracala k včerajšiemu dňu…

„Majka, mám pre vás skvelú správu. Vaše obavy môžete hodiť za hlavu.“ usmiala sa na mňa doktorka. Dívala som sa na ňu a snažila sa sústrediť na to, čo mi hovorí. No strach, že znova nie som v poriadku, bol oveľa silnejší. Srdce mi bilo tak hlasno, že som normálne počula jeho tlkot.

Ďalšie informácie

Variant

Autor

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Na ceste za pralinkami”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.