Tajomstvo Degasových Baletiek

(7 recenzií zákazníkov)

6,95 11,95 

  • Autor: Ingrid Zambová
  • Formát: 14 x 21 cm
  • Väzba: tvrdá
  • Rozsah: 252 strán
  • Jazyk: slovenský
  • Rok vydania: 2021
Katalógové číslo: 978-80-8197-369-7 Kategória: Značky: , , Product ID: 29883

Popis

Chceli len žiť obyčajný život. Nečakali, že sa nebudú môcť rozhodovať, cestovať, hovoriť s tým, s kým by chceli. Túžili po láske, šťastnej rodine a slobodnej vôli. „Tancovali“ vo svojich životoch, schovávali sa a zatajovali podľa ponúkaných možností. Iba starý obraz im dával nádej a vieru v šťastnejšiu budúcnosť, kým sa nedočkali slobody. Aj vy si poriadne prezrite staré zákutia domu, či tam nenájdete skryté poklady.

UKÁŽKA Z DIELA:

Némethovci žili v jednom z najväčších domov v Uj­la­ku. Honosný dom postavený uprostred dediny sa pýšil veľkým pozemkom a viacčlenným služobníctvom. Mal šesť izieb, kuchyňu a kúpeľňu s toaletou. Ľudia, ktorí žili v Ujlaku, mali v príbytkoch zvyčajne dve izby, kde jedna z nich bola zároveň kuchyňa. Toaleta vnútri sa nachádzala v dedinských domoch výnimočne, bežná bola latrína vonku. Némethovci síce nežili na zámku alebo v kaštieli, ale mnohým dedinčanom sa to tak zdalo.

Okolo domu sa rozprestieral obrovský dvor, na ktorom rástlo niekoľko starých veľkých stromov, ktoré sa miestami dotýkali. Na konári čerešne bola zavesená hojdačka, na ktorej mala vo zvyku posedávať najmä Elena. V tieni jedlého gaštana v nedávno postavenom letohrádku, ktorý bol hneď vedľa, sa schádzala celá rodina a hrávali hry. Buď to bol šach, poker, alebo iná kartová hra. Arpád Németh mal záľubu hlavne v hraní šachu a viedol k tomu aj svoje deti. Nebol však dobrý učiteľ – neoplýval trpezlivosťou a zároveň mal potrebu stále vyhrávať, ale pri deťoch sa snažil. Vravieval, že šach je rozmanitá hra ako sám život. Za domom bola obrovská záhrada plná ďalších ovocných stromov, kríkov a kvetov. Za záhradou sa ťahali role a chovali tam statok, ktorý živil celú rodinu.

Leto strávila Elena so svojím bratom doma v rodnom Ujlaku. Zabávali sa a kúpali v neďalekej Latorici, šantili, ako keď boli malí. Niekedy sa celá rodina vybrala na výlet do neďalekých kúpeľov v Sárospataku. Tak ubehla časť leta.

Otec kúpil ďalšiu roľu a radil sa so synom. Stále veril, že jeho potomok raz prevezme rodinné dedičstvo.

„Čo povieš na môj zámer?“ opýtal sa Janka.

„Samozrejme, nie je zlý, ale mohli by ste zvážiť investovať peniaze aj iným spôsobom,“ navrhol mu.

Elenu, ktorá sedela pri stole a vyšívala, prekvapila bratova odvaha.

„Akým iným spôsobom? Roky nakupujem pozemky, dobré kravy alebo kone a vychádza to. Pozri, ako sa máme dobre,“ povedal prekvapene Arpád Németh.

„Áno, otec, máte pravdu, ale v Paríži som videl iný svet a iné možnosti. Napríklad Tamásov otec nakupuje obrazy od francúzskych autorov. Tiež si myslím, že je to dobrá investícia,“ presviedčal ho Janko.

„To je dobrá investícia? Čo mi prinesie obraz? Najem sa z neho?“ nahneval sa otec.

„V obraze máte uložené peniaze, a keď príde čas, predáte ho a zaplatia vám zaň oveľa viac, než za čo ste ho kúpili,“ vysvetľoval syn.

„Tomu neverím!“ zareval na celý dom nahnevane, až ho to samého prekvapilo.

Elena sa vzdialila.

Janko sa na neho prekvapene pozrel, pretože takú dra­ma­tickú reakciu nečakal. Nepochopil, že jeho otec v tej emócii vyjadril svoje veľké sklamanie, že jeho jediný syn nemá záujem o dedičstvo svojich predkov.

„Žiadne obrazy kupovať nebudem. Nemám toľko peňazí, aby som ich rozhadzoval. Radšej investujem do ďalšej role alebo dobytka,“ dodal pokojnejšie a odišiel.

Otec bol vo svojom vyhlásení presvedčivý, preto sa Janko rozhodol, že už ďalej nebude meniť jeho starosedliacke myslenie.

Elena sa motala po svojej dievčenskej izbe a chystala sa. Pozrela na nové slávnostné šaty z Paríža, ktoré rozložila na posteľ. Voňali po levanduli, ktorú jej slúžka uložila do skrine, aby šatstvo nabralo príjemnú vôňu a zároveň ho nenapadli mole. Rozhodovala sa medzi nimi a tradičným krojom. Celá rodina sa zberala tancovať, tak rozmýšľala, čo si oblečie.

Každú sobotu a nedeľu robieval Mancák vo svojej krčme bál, teraz pri príležitosti dožiniek. Na tanec prichádzali starí aj mladí, aj ľudia z okolitých dedín. Pred krčmou bola taxislužba, ktorú vlastnil podnikavý Weiss. Mal tri taxíky, ktoré boli k dispozícii počas chýrnych ujlackých bálov. A nielen vtedy. Rozvážali bohatých Ujlačanov za obchodmi do Sečoviec, Michaloviec či do Trebišova aj počas pracovných dní. V Ujlaku sa kúpe a predaju venovali iba Židia, ostatní neobchodovali. Bohatí vlastnili pôdu, ktorá ich živila, a tí chudobnejší boli buď remeselníci, alebo slúžili u bohatých. Pracovali na roliach zemepánov, ako pomocníci alebo poslíčkovia v židovských obchodoch.

„Slečna Elena, priniesla som vám teplú vodu, ako ste si žiadali,“ povedala Hana, naliala vodu do lavóra a hľadela na koberec, aby vyčkala na ďalšie pokyny. Hrubý plyšový koberec mal zaujímavé vzory. Poznala ich tvar i farebnosť naspamäť.

Hana Dološová bola nevýrazná osôbka. Nebola vyslovene škaredá, ale nedalo sa o nej povedať, že by bola pekná. Hnedé vlasy spletené do vrkoča, väčší nos, malé úzke oči a nevýrazné ústa jej na kráse nepridali. Jej rodina slúžila Némethovcom odnepamäti a rovnako dlho pracovala na ich poliach. Hana bola v Eleninom veku. Keď boli deti, chceli sa spolu zahrať. Keď to Elenina mama uvidela, nahnevala sa a detskú hru ukončila. Žiadne kamarátstvo. Vyžadovala odstup, vykanie a úctivé oslovovanie od všetkých sluhov, aj tých malých, voči sebe a svojim deťom.

„Ďakujem, Hana. Čo povieš, ktoré si mám vybrať?“ spýtala sa Elena a ukázala na nové červené hodvábne šaty z Paríža, ku ktorým priložila svoj slávnostný juhozemplínsky kroj.

Vtom vošla do izby Elenina matka a prekvapene zvolala: „Hádam nenecháš slúžku rozhodovať o svojich šatách na bál!“ Potom uprela pohľad na Hanu a prikázala: „Choď za prácou!“

„Ako poviete, pani,“ uklonila sa a odišla z izby.

„Slúžky sú na to, aby posluhovali. Nemôžeš sa s nimi kamarátiť,“ presvedčivo vykladala Mária Némethová.

Elena nechala mamu, aby sa vyrozprávala. Aj tak vopred vedela o každom slove, ktoré vyjde z jej úst.

„Musíš si od nich zachovať odstup. Ty im dávaš príkazy a ony sú tu na to, aby počúvali a vykonávali, čo nariadiš. Musia ťa rešpektovať. Keď budeš mať raz vlastnú domácnosť, všetky tieto rady oceníš,“ ďalej poúčala dcéru.

„Áno, mama. Prepáčte,“ povedala Elena bezvýrazne.

„Zober si šaty z Paríža, nech všetci vidia, že na to máme. Dnes má prísť na bál aj starosta z Byšty, Kovácz s rodinou. Majú peniaze, role ako my. A sú kalvíni. Jeho syn je ideálna partia. Chcem, aby si urobila dojem,“ dodala rozhodne.

Elena navonok súhlasila, ale predstava dohodnutého sobáša jej nebola po chuti. Nie po rozhovore s tetou Asszonyi. Opatrne položila otázku: „Mama, ako to bolo medzi vami a otcom?“

„Prečo sa ma na to pýtaš, Elena? Manželstvo nám dohodli rodičia a bolo.“

„A čo láska a porozumenie?“ bola neodbytná.

„Čo ti behá po rozume? Láska aj porozumenie prišli neskôr. Medzi nami je hlavne úcta a potom ty a tvoj brat, naše deti.“ Elenina matka sa snažila, ale nepovedala to príliš presvedčivo.

„Mama, dnes už nie je taká doba. Elena by si mala vybrať muža sama,“ vstúpil do rozhovoru Janko, akoby
hovoril sestre z duše. Práve vošiel do jej izby, keďže dvere boli otvorené, a začul časť rozhovoru.

„Janko, čo ty už o tom môžeš vedieť? Pomaly aj tebe začnem hľadať nevestu,“ povedala matka trocha rozhorčene. Mária bola prekvapená, že jej deti majú zvláštne otázky a zrazu pochybujú o rodičovských rozhodnutiach.

Ďalšie informácie

Hmotnosť -
Rozmery -
Variant

, ,

Autor

7 recenzií k Tajomstvo Degasových Baletiek

  1. Dana Šantová

    Práve som túto knihu dočítala a musím povedať, že patrí k tým, ktoré vás vtiahnu do deja tak, že ich len ťažko pustíte z rúk. Krásny príbeh štyroch žien, jednej rodiny, odohrávajúci sa na základe skutočných historických udalosti ma očaril natoľko, že som počas čítania mala skutočne pocit, že som tejto rodiny samotnou súčasťou. Autorka dokázala opísať jednotlivé udalosti veľmi vierohodne, a tak som s každou generáciou s napätím prežívala všetky udalosti, ktoré ovplyvňovali ich medziľudské vzťahy, lásky, sklamania a celé životy. A to či už počas vojny, obdobia znárodňovania, deportácie židov, okupácie či komunizmu. Je to skutočne krásne dielo, ktoré odporúčam každému. Ja osobne by som určite rada videla túto knihu aj na zozname povinného čítania v školách. Autorka ma veľmi potešila a budem sa tešiť na jej ďalšiu tvorbu.

  2. Miska

    Kniha má zaujala hneď prvými stranami, nevedela som prestať citat, príbehy z môjho okolia
    Max spokojná

  3. Mgr. Anna Čunderlíková

    Kniha ma svojim titulom zaujala na FB, ale neostala som iba pri tom, že som si „vyguglila“ informácie o Degasových baletkách a následne som knihu takmer na jeden nádch prečítala.
    Autorka určite osloví moju generáciu i generácie po mne. Príbeh pôsobí na mňa, ako mini sága rodiny z Ujlaku, dnešného Novosadu. Autorka s veľkým citom a zmyslom pre pravdu, ktorú jej sprostredkoval jej starý otec, opisuje udalosti z II. svetovej vojny, povojnové obdobie, rok 1968, 1989 až po rok 2009.
    Kniha sa čítala veľmi dobre, stačili mi na to 2 dni. Cez opis autorky som sa dostávala do doby, ktorú som z časti prežila. Vyvolávala vo mne emócie a viac, či menej príjemné spomienky na dobu dávno minulú. Určite treba o minulosti hovoriť, dôležité je to hlavne pre mladú generáciu, poznať zážitky skutočných ľudí. Pri čítaní som si uvedomila, ako sa história opakuje, ako sa k moci dostávali a dostávajú ľudia, ktorí si to vôbec nezaslúžia.
    Som o niečo mladšia, ako hrdinka Elena a o niečo staršia, ako jej dcéra Martina. Osobitne som prežívala tajomstvom zahalený príbeh dcéry Eleny, Martiny. Hoci autorka čitateľa napína, tak trochu som to tušila, ako detektív…
    Knihu dávam do vašej pozornosti, odporúčam pútavé čítanie o ľuďoch, medziľudských vzťahoch, o láske a o sklamaniach. Mňa osobne by zaujímalo, ako to v rodine pokračuje cez Katku, najmladšiu zo žien pochádzajúcich z rodiny Némethovcov a Pilárovcov.
    Autorke želám veľa tvorivých síl a veľa, veľa vďačných čitateľov

  4. Simona

    Na knihu som sa tešila a poviem Vám je perfektná. Pútavo napísaný príbeh, ktorý Vás vtiahne do deja. Za večer som prečítala 1/3 a neviem sa dočkať, kedy sa k nej vrátim. Odporúčam 👌

  5. Lenka

    Na túto knihu som sa veľmi tešila. Celý život počúvam rôzne príbehy z minulosti, ktoré sa odohrali práve v tejto krásnej dedinke Novosad (predtým Ujlak). Kniha o tom, čo sa tu udialo počas predošlých období, je veľkým prínosom pre nás a budúce generácie. Bola som zvedavá, či príbehy v knihe, budú podobné tým, ktoré poznám ja. Mnoho informácii sa zhoduje, hlavne tie historické, ktoré sa naozaj stali. 
    Príbeh sa začína ešte v období pred 2.svetovou vojnou a ukazuje, aký úplne iný bol vtedy svet, ľudia a spôsob života. S hlavnou postavou Elenou sa hneď na začiatku vydáme na cestu do sveta, ktorá výrazne ovplyvní jej neskoršie postoje a rozhodnutia. Avšak ten závan slobody, ktorý si prináša pri návrate domov, dostáva časom údery. Najprv zmenami počas 2.svetovej vojny. Vojna je strašná. Ale to, čo príde po jej skončení, je ešte horšie – doba temna. Akoby sa nad Novosadom a jej obyvateľmi zatiahla obloha na dlhé roky a zamkla rozum, spravodlivosť, pravdu aj slobodu niekde do pivnice. Obdobie komunizmu je opísané reálne, čo pre mnohých ľudí môže pôsobiť ako niečo neskutočné, lebo sa o tom nesmelo hovoriť, a ak predsa, tak len v úzkom kruhu rodiny a hlavne tajne. Ľuďom, ktorí vlastnili pozemky, dobytok a živili svoju rodinu ale aj ďalšie chudobné rodiny, vzali komunisti na 40 rokov takmer všetko. Aj rodina našej hlavnej postavy Eleny patrila k okradnutým a poníženým. Ich život sa úplne zmenil, zrazu bolo všetko naopak. 
    Nechcem viac prezrádzať, ale život hlavných postáv sa odohráva na pozadí skutočných dramatických udalostí: znárodnenie majetku, menová „reforma“, potraviny na prídel, na lístky, nemožnosť cestovať, kontrola korešpondencie so zahraničím, okupácia v r. 1968, či nakoniec revolučný rok 1989. Samozrejme, opísané je aj osobné prežívanie rôznych postáv a špeciálne keďže ide o román, tak aj romantické a intímne momenty. Autorka sa dotkla aj takých tém, ako je alkoholizmus a týranie žien, predsudky medzi katolíkmi a protestantmi, nespravodlivo väznení, „ukradnutá identita“ či eutanázia. Sú to len opísané fakty, zhodnotenie je už na čitateľoch, preto je nad čím rozmýšľať aj dlhšie po dočítaní knihy. 
    V poslednej časti som mala dojem, že sa jedna z hlavných postáv stratila kdesi ďaleko a už to nejako nesúvisí s Novosadom. Ale to sme už v období bez totality, keď si už človek mohol vybrať sám, čo chce študovať, bez toho, aby spĺňal ideologické predpoklady socializmu. Aj to je len cesta k záveru, ktorý poteší. Kľúčom je spomínaný obraz baletiek od maliara Degasa. Ten je určitým symbolom stratenej slobody, alebo možno aj potlačených hodnôt, možností a nádejí. Pred hlúpymi socialistami môže byť aj na stene, nemajú totiž šajnu o tom, akú má hodnotu. Ak je ale súčasťou testamentu, začína byť podozrivý, preto musí zo steny preč. Neskôr sa Elena a jej rodina dozvie, aká je jeho cena, ale aj tak ho nepredajú. Akoby tie hodnoty, ktorých je symbolom, boli nepredateľné: sloboda, pravda, spravodlivosť,vzdelanosť, talent či čestnosť také naozaj sú. 
    Nakoniec sa vrátim k časti o 2.svetovej vojne a k našim novosadským židom. Som rada, že túto kapitolu autorka nevynechala. Vynechali sme ich už dávno a vynechávame ich neustále. Je to smutné. Antisemitizmus je v ľuďoch a v našej kultúre doslova zažratý a to je potrebné zmeniť. Moje osobné zisťovanie od starších ľudí mi ukázalo, že spolunažívanie so židmi bolo úplne normálne, pokojné a obohacujúce. Takto to je opísané aj v knihe, čo ma naozaj potešilo. Je veľmi dôležité o tom písať, hovoriť a nikdy nezabudnúť. 
    Mám ešte veľa myšlienok a otázok. Ale to len svedčí o tom, že kniha „Tajomstvo Degasových Baletiek“ v sebe ukrýva bohatý obsah rôznych tém: historických, morálnych či osobných. Oplatí sa prečítať. Pre novosadčanov by to mala byť v určitom veku povinná literatúra.

  6. Marta

    Skvelo napísaná kniha s príbehom zo slovenského vidieka na pozadí historických udalostí… Výborne sa číta… Odporúčam!

  7. Viera

    Príjemné, pútavé čítanie. Kniha si ma rýchlo získala a zhltla som ju v priebehu 2 večerov. Odporúčam a tesim sa na ďalšie knihy od tejto autorky 👍

Pridať recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.