Večná lož – Slepý život

(4 recenzie zákazníkov)

14,00 16,00 

 • Autor: H. J. Bornemisza
 • Rozsah: 540 strán
 • Formát: A5
 • E-kniha: ePub, Mobi, PDF
 • Jazyk: slovenský
 • Rok: 2020
Vymazať
Katalógové číslo: 978-80-8197-306-2 Kategórie: Značky: , , Product ID: 29468

Popis

Ako prežiť vo svete, v ktorom dobro a zlo vedú nikdy sa nekončiacu vojnu? Ľudia boli oslepení clonou, akýmsi závojom, ktorý drží ich mysle v blaženej predstave o pánoch tvorstva. No niekde tam za ňou, za falošnou maskou mieru, existujú bytosti z mýtov aj nočných môr. Bytosti temné a desivé, ale i plné svetla, ktoré v skutočnosti držia nitky celého diania. A čo ak sa tento boj neodohráva len vo svete, ale i v človeku samotnom? Ustavičné doťahovanie nádeje a beznádeje, sebeckosti a ohľaduplnosti, toho, čo je správne a toho, čo je zlé.

Kto nakloní misky váh na tú správnu stranu? Kto bude mať odvahu pozrieť sa do tváre svojim démonom a stať sa tou najhoršou verziou seba samého? Bude to na konci hrdina alebo netvor? A možno oboje zároveň.

Ďalšie informácie

Hmotnosť -
Rozmery -
Autor

Žáner

Fantasy

Variant

,

4 recenzie k Večná lož – Slepý život

 1. Lenny

  Opäť sa mi podarilo podceniť slovenských autorov a opäť ma to mrzí. Miestami temný fantasy príbeh z pera slovenskej autorky bol príjemným osviežením, ktoré rozhýbalo moju predstavivosť.
  Nedá mi nespomenúť, že autorka výborne pridala charakterové vlastnosti jednotlivým rasám, kedy bolo nesmierne jednoduché rozlišovať ľudí, elfov, čarodejníkov, či trpaslíkov. Okrem výzoru sa od seba výrazne líšili aj vzorcom správania a vrodenými vlastnosťami typickými pre každý druh. Elfovia ako vnímaví výrazne kontrastovali s čarodejníkmi, v ktorých prevládala búrka.
  Boj strany dobra a temnoty bol zaujímavým nápadom, preplietali sa tu mocenské hry, kedy každá strana chcela dosiahnuť svoje a využívala vlastných zvedov, ktorí boli hlavným prvkom príbehu. Rovnako aj Daria trénovala, aby sa stala jedným z nich. Povahovo mi príliš nesadla, ale zato Soran a Zaeon boli dokonalí svojou nedokonalosťou. Dokonca aj krutý Druon sa mi páčil hneď od začiatku.
  Je až zarážajúce a kruto pravdivé, ako dokonale sú opísaní ľudia a ich správanie. Tento opis by sa hodil aj na súčasnosť, kedy ľudia myslia iba na seba, svoje dobru a vlastnou sebeckosťou ničia všetko okolo seba. Surová pravda ma prinútila zamyslieť sa a uznať, že sme presne takýto – zlí, chamtiví, sebeckí a podlí.
  Bola to takmer dokonalosť. K dokonalosti tomu niečo chýbalo, čo však neviem pomenovať. Nejaká maličkosť, ktorá by ma lepšie vtiahla do deja. Malo to však jeden detail, ktorý mi vôbec nesadol – kniha nebola rozdelená na kapitoly. Síce sa delila podľa rozprávania jednotlivých postáv, ale aj toto rozdelenie bol v podstate iba jeden prázdny riadok, ktorý tieto rozprávania od seba oddeľoval. Preto sa mi text zdal nahustený, čo sa ma začiatku mierne odrádzalo od čítania.
  Klobúk dolu pred autorkou za to, že dokázala napísať takýto skvelý príbeh, aj pred vydavateľstvom za to, že túto výbornú knihu vydali. Zároveň im ďakujem za zaslanie knihy a že som mala príležitosť si ju prečítať. Už teraz sa teším na pokračovanie.

 2. J

  Túto knihu som si kúpila ako podporu slovenskej spisovateľky. Mesiac som ju mala uloženú v knižnici a ďalší ju prekladala z miesta na miesto. A potom jedného dňa, som ju chytila do rúk, začala čítať…a…za 5 dní som ju prečítala. A preto tu s čistým vedomím a svedomím môžem prehlásiť, že je to výborná kniha. Vtiahla ma do deja. Hoci zo začiatku som sa strácala v menách (Kruon/Druon…myslela som si, že je to jedna a tá istá osoba, len preklep v mene). Neskôr som pochopila istú logiku v menách. Niektorí uvádzajú, že je deprimujúca. Boli tam aj temné časti (lenže tie nájdete aj v psychothrilleroch), boli tam násilne scény (aj tie nájdete aj v iných žánroch), aj bojové scény (počkám si na filmové spracovanie, aby som si to vedela dokonale predstaviť). Boli tam však aj kúzelné časti, krásny čarovný les a pokoj v ňom. Boli tam vtipné komentáre a dialógy, bola tam láska, priateľstvo, pokora, oddanosť, pomsta…a najmä zrkadlo nás ľudí voči samým sebe a prírode, podané vo fantasy podobe. Nebudem rozpisovať aké boli postavy a ako sa správali, či na mňa pôsobili, ktorá si ma získala, či naopak – každý sme iný a každému z nás sa páči niečo iné a obľúbi si iného hrdinu. Dodám len: Gedeon🗡
  A na záver: Ak je toto autorkyna prvotina, myslím, že sa máme na čo tešiť.

 3. Fantasy_sci.fi_svet

  Co když ve světě nejsou lidé sami? Co když za magickým závojem, ve stínech existují desítky spíše stovky bytostí v čele s Elfy, Čaroději a Trpaslíky. Co když má každá bytost svou auru? Ať už dobrou nebo zlou. Jsou jedinci, kteří po letech brutálního tréninku dokáží svou auru na maximálně pár dnu změnit podle své potřeby. Přestože to je velmi riskantní, ale není jiná možnost. Jak potom jinak získat informace o druhé straně? Co když se narodíte jako bytost jejíž aura je neutrální (tzv. vyvážená)? Tim pádem dokážete měnit svou auru, a to během mnohém kratší doby. Dokážete ji ovládat a zůstat v ní a to na mnohem delší čas. Třeba i navždy. Co když, kvůli tomu po vás prahnou všechny bytosti světa ať už zlé či dobré? Co když je vaší největší slabinou, to že jste člověk. Přežijete ve světě mnohém mocnějších bytostí, než jste vy sami?

  Není to na jeden příběh moc „Co když?“?

  Tato recenze je pro mě výzva, nikdy jsem nečetl knihu ve slovenštině, natož tak obsáhlou. Kniha má přes 500 stran a je to prvotina začínající spisovatelky. Upřímně musím říct, že tohle je obrovské překvapení, jedná se o komplexní dílo na vysoké úrovni. Spisovatelka nám představuje obrovský svět, ve kterém spolu žijí lidé a spousty dalších bytosti. Svět má propracované vztahy a historií. Dílo svou velikostí a kvalitou směle přirovnám k Eragonovi nebo sérii Stínu krkavce. Mužů říct, že kniha se mi četla dobře. Po pár stránkách jsem už vůbec nemusel přemýšlet nad tím co čtu, všechno krásně plynulo. Hodně se mi líbí, že kapitoly jsou řešeny tak, že pokaždé se odehrává kousek příběhu za jednu z hlavních postav. Kniha je psaná z pohledu čtyř postav. Někdy se dokonce jedna a ta samá situace řeší z pohledu několika hlavních postav, jelikož se jim děje současně. Díky tomu nahlížíme do nitra každé postavy a vidíme její postoj k dané situaci. Tak dostáváme hodně dobrý psychologický pohled na každou z nich.

  Moc se mi líbilo že spisovatelka nám naservírovala temné, krvavé fantasy, tenhle svět není pro malé holky je to nebezpečný svět. Za mě se v knize odehrává nejšílenější a nejbrutálnější výcvik o jakém sem kdy četl. Hlavní hrdinka, žena lidského původu je trénovaná elfy a čarodějkou jejíž síla je o mnoho větší než její vlastní. Díky tomu, je to hodně osobní a psychologické, jelikož bojuje s vědomím, že pokaždé souboj prohraje. Bolest a utrpení je na denním pořádku. Líbí se mi, že si kniha drží vysokou úroveň, nepadá do kategorie braku ani amerických hrdinských fantasy, kde hlavní postavy kosi nepřátele po desítkách. Sice jde vidět, že spisovatelka si dláždí cestu několika příběhovými linkami k velkému finále, ale to je naštěstí velmi daleko. Jedná se totiž o prvním díl série. Tohle dílo nám předkládá střípky minulosti i budoucnosti a skládá propracovaný příběh. Nechápu, jak tohle spisovatelka dokázala, ve své první knize. Má můj obdiv, a tohle dílo řadím mezi TOP tři knihy letošního roku. Navíc i hodně vysoko v mém osobním žebříčku.

  Už se těšíme na pokračování téhle knihy.

 4. Marta (overený zákazník)

  Odhliadnuc od fantazijných bytostí je to v podstate špionážny román. A čosi naviac. Samotný príbeh je prepracovaný, rozvíja sa postupne a neustále udržuje v napätí. Neexistujú hluché miesta, práve naopak, všetko frčí ako v zabehnutom vlaku, informácie sú dávkované po častiach a je na čitateľovi, aby si vyskladal finálny obraz. Každé rozprávanie končí cliffhangerom, čo len podnecuje zvedavosť zistiť, čo sa bude diať ďalej.
  K postavám rozprávačov: Daria mne osobne príde ako najfádnejšia z postáv. Navzdory jej nepriaznivému osudu som mala problém sa s ňou stotožniť. Soran som si obľúbila omnoho viac, pretože je jednou z mála postáv, ktorá sa nesnaží len prežiť, ale túži naozaj žiť. Druon robí, čo musí a koná s majstrovským úspechom, napriek tomu, že je temnou postavou, som ho chápala a istým spôsobom s ním sympatizovala. A posledný Zaeon je pre mňa postavou, ktorá má obrovský potenciál, je tlejúcim ohňom pod ľadom, otázne je, či táto protichodná kombinácia nebude mať ničivé následky pre všetkých okolo i jeho samotného.
  Navzdory tomu, že tento žáner nepreferujem sa mi to fakt veľmi páčilo, celý príbeh som si užila, aj slzu som uronila – od smiechu aj od dojatia a už teraz sa teším na pokračovanie. Slepý život hodnotím ako výborný rozbeh epického príbehu.

Pridať recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.