Novinky

Na rok 2017 pre vás vo vydavateľstve ELIST  pripravujeme naozaj „všehochuť“. Na svoje si prídu nielen milovníci romantiky, napínavých detektívok a krimi, skutočných príbehov, ale nebude chýbať ani niekoľko zaujímavých knižných prekvapení a vzkriesime aj knihy, ktoré sa už vypredali. Termíny vydania jednotlivých knižných titulov, ako aj ich názvy, sa môžu ešte dodatočne meniť.

Február:

1.)    Kolektív autorov – MUŽI vs. ŽENY

muzi_vs_zenyOni z Marsu, ony z Venuše. Spojili sa a vytvorili unikátnu zbierku poviedok. Každá z nich je iná. Sú šokujúce, romantické, drsné, s hriešnou dávkou erotiky, ale aj s odkazom na zamyslenie. Začítajte sa a nechajte sa prirodzene vtiahnuť do sveta štrnástich poviedok z mužsko-ženského sveta, ktorý nám všetkým vie niečo dať. Tieto fascinujúce príbehy odhalia tvorivý potenciáloch autorov, ktorí vám v poviedkach odkryjú aj kúsok svojho vlastného sveta.

Na poviedkach sa podieľalo sedem ženských a sedem mužských autorov, menovite:

Maria Corvus, Emily D. Beňová, Monika Wurm, Gabrielle Bernátová, Adriana Gregorová, Kristína Pavelková, Leila A.,
Mark E. Pocha, Vojtech Beniczky, Peter Debnár, Marek Zákopčan, Tomáš Beník, Juraj Thal, Roman Horňák

Zisk zo zbierky poputuje na útulok v Trnave.

2.)    George MacDonald – ZLATÝ KĽÚČ (vychádza ako e-book)

Chlapec, ktorý miluje rozprávky, nájde jedného dňa zlatý kľúč. Jeho vzácny objav ho privedie na cestu do krajiny, odkiaľ pochádzajú tiene. Toto tajomné a symbolické fantasy o putovaní a hľadaní zmyslu života pochádza z pera škótskeho mystika a zakladateľa žánru fantasy Georgea MacDonalda (1824 – 1905).

Okrem toho, že je dodnes považovaný za jedného z najkreatívnejších a najoriginálnejších autorov 19. storočia, jeho dielami sa nechali inšpirovať aj iní známi autori ako Lewis Carrol, J. R. R. Tolkien a C. S. Lewis.

 

3.)    Tomáš Beník – AJ LÁSKA MÔŽE ZABÍJAŤ (vychádza ako e-book)

Všetko sa začalo zbytočnou hádkou, ktorá ukončila vzťah Marka a Mišky. Zároveň je to začiatok príbehu týchto dvoch mladých ľudí, hľadajúcich opäť cestu k sebe. Nájdu niečo  spoločné, čo z nich znovu vytvorí pár. Uvedomia si, že to, čo ich vzrušuje, nie je romantická  láska, ale niečo iné. Čo to je, čo ich priťahuje k sebe čoraz viac? Desivé prípady, ktoré má  tento pár na svedomí, stále pribúdajú. Vyšetrovania sa ujmú kriminalisti so špecializáciou na  vraždy, kapitán Bystriansky a poručík Jemnický. Sú nútení vytvoriť zo zainteresovaných  vyšetrovateľov tím, ktorý sa vydáva po stope unikajúceho páru. Na začiatku vyšetrovania  však ešte nikto z tímu netuší, akého nebezpečného a krvavého pátrania bude onedlho  Bratislava svedkom a ako sa to s mladým párom skončí.

 

Marec:

1.)    Mária Blšáková – ZA DVERAMI ČÍHA ŽIVOT

Je toľko vecí, ktoré sa nám javia ako zázrak. Dospievanie, zamilovanosť, prvý bozk. No až v tehotenstve väčšina z nás žien dospeje k poznaniu, že najväčším zázrakom v ľudskom živote je dieťa. Telo z nášho tela, človiečik, ktorý vďaka dvom ľuďom uzrie svetlo sveta. Snívame o tom, aké bude. Čo si z nás vo výbave ponesie a čomu ho s láskou naučíme. Dúfame, že bude krásne, šťastné a hlavne zdravé. Lenže čo ak sa nad jeho kolískou zídu sudičky, ktoré mu nadelia to, čo nečakáme?

Kniha Za dverami číha život je silnou a pravdivou výpoveďou rodiča dieťaťa trpiaceho autizmom. I napriek tomu, že ide o ťažšiu tému, v knihe nájdete istú dávku humoru, ako aj pár návodov pre uľahčenie práce s takýmto dieťaťom. Autorka napísala knihu už pred 16 rokmi a v jej závere sa čitatelia dozvedia niečo od samotného hlavného aktéra príbehu – jej syna, ktorý trpí Aspergerovým syndrómom.

2.)    Michaela Galambošová – LOV NA NEVESTU

Z tohto knižného titulu talentovanej autorky máme nesmiernu radosť. Lov na nevestu je voľným pokračovaním úspešného románu Manipulátor. O čo tu tentoraz pôjde?

Jozef, svojský milovník alternatívnej terapie, sa vracia do dediny, v ktorej si postavil zrub. V ženách sa sklamal. Tie, na ktoré natrafil, si nevedeli patrične uctiť muža, boli lenivé a len by sa nechali obskakovať. Preto ho poteší, keď natrafí na Helgu. Krásnu, no najmä bohatú podnikateľku z Bratislavy, ktorá sa vie o seba postarať. Jozef, ktorý by si pre cent dal vŕtať nielen do jedného kolena, ale rovno do obidvoch, urobí všetko pre to, aby získal nevestu s bohatým venom. Helga však nie je obyčajná žena. Hlavne nie je ten typ ženy, ktorá by si nechala skákať po hlave. Podarí sa mu získať ambicióznu a hrdú ženu? Alebo znova pocíti pád?

3.)    Marek Zákopčan – RANDE NASLEPO

Mladý spisovateľ Filip si nevie nájsť partnerku, a preto mu súrodenci dohodnú rande cez internet. Na tom by nebolo nič zlé, ak by nešlo o rande naslepo. Aj napriek tomu sa nechá presvedčiť a absolvuje stretnutie s Leou, ktorá obráti jeho stereotypný život naruby. Bizarný večer spustí lavínu nečakaných zvratov, ktoré sa na prvý pohľad javia ako nevinné okamihy. Lenže čo ak nič nie je také ako sa javilo na začiatku? Kým Lea skutočne je a prečo je všetko okolo nej zahalene závojom tajomna? Okolnosti sa začínajú vyostrovať a kým si Filip uvedomí vážnosť situácie, cesta späť už nie je možná. RANDE NASLEPO je romantické krimi, plné zvratov, romantiky, ale aj nebezpečenstva a tajomstiev.

 

4.) Zdenka Wenzlová Švábeková – ROZTAVENÉ PUTÁ

Aj pre milovníkov poézie máme pripravené kvalitné dielo! Zdenka Wenzlová Švábeková sa vás svojim dielom pokúsi voviesť do reality, ktorá je často tou opačnou mincou v živote. Ukázať vám aj tú druhú stranu vzťahu, lásky v akejkoľvek podobe a v akomkoľvek čase. Preto dala zbierke ten výstižný názov „Roztavené putá.“  Poukazuje v nej na rodičovské putá, ktoré by už od prírody mali byť silné, ale neboli. Na puto detí k rodičovi, kde začína a končí hranica lásky a úcty, až po jeseň života, v ktorej už často nestihneme spojiť to puto v hrejivé zmierenie. Rovnako sa dotkla silného puta medzi ženou a mužom, v ktorom srdce prikazuje a rozum puto rozdeľuje. Zároveň v poézii demonštruje roztavenie pút, lebo to je to, čo nikto nevidí, to je tá vnútorná bolesť, ktorú si v reálnom živote s pretvárkou v sebe nesieme, hoci boli putá na začiatku pevné.

5.)    Vladimíra Pekárová – ALBUM MALIČKÝCH

Vymaľuj si detstvo!
Je tu Album maličkých pre očká i ručičky.
Na každú riekanku nájdeš maľovanku.
Riekanku si recituj, maľovanku si vymaľuj.
Krátke bystré básničky,
to je Album maličkých – pre tie všetky detičky,
čo si rady čítajú a obrázky maľujú.

Apríl:

1.)    Daniel J. Dančík – VRAŽDY V TATRÁCH: MŔTVI V STAROM SMOKOVCI (vychádza ako e-book)

Vraždy v TatráchMilovníci krimi si určite prídu na svoje aj pri čítaní tohto príbehu, ktorý sa odohráva na pozadí skutočných udalostí, ktorým dominuje jedna z najväčších víchric vo Vysokých Tatrách.

V noci z 19. na 20. novembra v roku 2004 sa Vysokými Tatrami prehnala ničivá víchrica. Na druhý deň ráno dvaja lesní robotníci, počas odstraňovania kalamitného dreva, nájdu v koreňoch jedného zo spadnutých stromov na okraji Nového Smokovca ľudskú kostru. Kapitánovi Timotejovi Baranovskému z Policajného zboru mesta Poprad je pridelený skutočne náročný prípad – vyriešiť smrť neznámej ženy, ktorá nastala za nejasných okolností pred vyše tridsiatimi rokmi. Vyšetrovanie čoskoro uviazne v slepej uličke a všetko nasvedčuje tomu, že prípad neznámej obete, ktorú navyše ani nedokázali identifikovať, zostane zrejme navždy nevyriešený. Avšak táto domnienka sa zmení v okamihu, keď v Starom Smokovci dochádza k vražde a mŕtvych začne pribúdať…

2.)    Martin Chudý, Mária Štefinová – AKO NA SACHARIDY

ako_na_sacharidyOdborníci na zdravú výživu, Martin Chudý a Mária Štefinová si pre Vás pripravili najkomplexnejší návod pre výber a prípravu sacharidov.
+ 21 výživných sacharidových receptov
+ 10 výživných dezertov
+ 5 bonusových VIDEO návodov.
5 krokov ako vyberať „sacharidy“ na váš tanier
Ktoré sacharidové potraviny sú najvýživnejšie a ktorým by ste sa mali vyhýbať
TOP 20 lokálnych a TOP 10 dovezených sacharidových potravín
Ako kombinovať sacharidové potraviny
Kto, kedy a koľko sacharidov môže konzumovať
Ako správne pripraviť zeleninu, ovocie, obilniny, strukoviny a hľuzy, aby ste z nich eliminovali škodlivé antinutrienty
Ako namáčať, klíčiť a fermentovať sacharidové potraviny
Ako si pripraviť tradičný celozrnný chlieb z kvásku
Ktoré potraviny obsahujú najviac pesticídov a ako sa ich zbaviť
Ako je to s glykemickým indexom a náložou
Ako si pripraviť domáci kečup, džem, presnidávku alebo čalamádu
Prečo by ste už nikdy nemali konzumovať kôrku z chleba

Máj:

1.)    Kristína Pavelková – SPADOL Z JAHODY

Sympatický, roztopašný príbeh s kopou dobre mienených faciek s vtipným nábojom, štipkou irónie a kvapkou iskrivých dialógov, ktorý zhltnete na jedno zahryznutie.

Táňa má na chlapov vyvinutý šiesty zmysel, ten jej vždy spoľahlivo oznámi, kedy je čas vziať nohy na plecia a utekať. Pri sebavedomom Brunovi sa jej signalizačný systém nezapne. Nechať odísť pána Vyhliadnutého by bol životný omyl, a tak si zaumieni lapiť ho za každú cenu. Lenže predbehnúť osud sa niekedy nevypláca, o čom sa Táňa presvedčí veľmi rýchlo. Prečo sa jej predstavy v jednom okamihu rozplynú ako obláčik dymu? Kto je skutočný muž „vyrobený“ pre Táňu?

2.)    Mirka Novysedláková – DOVOĽ MI VŠETKO

Alexandra Joneková len nedávno dokončila štúdium na vysokej škole a jej spoločenský život odvtedy zíva prázdnotou. Je veľkou milovníčkou kníh, predovšetkým príbehov z pera Jane Austenovej. To má však za následok, že Alex má nereálne očakávania, a preto sa jej priateľky a sestra obávajú, že si nikdy nenájde poriadneho chlapa, ktorý by jej vyhovoval. Na zásnubnom večierku bývalej spolužiačky ju kvôli istému nedorozumeniu nazve švagor budúcej nevesty zlatokopkou. Tento nepríjemný zážitok ju ešte viac vtiahne do sveta vymyslených príbehov a ukážkových džentlmenov. Raz večer sa na apel sestry vyberie do klubu, aby sa odviazala a zoznámila sa s jedným nezadaným známym. Samozrejme, je to ON – ten, ktorého chcela stretnúť ako posledného. Na Alexino veľké prekvapenie je však ON z ich opätovného stretnutia nesmierne potešený. Od tej chvíle sa ju Andreas snaží presvedčiť, aby mu dala „druhú“ šancu. Alexine sny ju však varujú, že to myslí vážne a chce od nej naozaj všetko…a to ju desí!

3.)    Učiteľský zápisník 2017/2018

Samozrejme ani budúci školský rok nenecháme učiteľov bez najinovatívnejšieho učiteľského zápisníka, ktorý vyvíjajú učitelia pre učiteľov. A opäť sa môžete tešiť na pár vylepšení! Vďaka čoraz väčšiemu záujmu tlačíme každý rok viac kusov, vďaka čomu budeme môcť znížiť aj predajnú cenu.
Učiteľský zápisník je veľmi odolný aby vydržal celoročné denno-dené používanie. Obsahuje kalendárovú časť, rozvrh hodín, miesto na poznámky a nákresy, kvalifikačnú ćasť, miesto pre evidenciu zastupovania…
Pre lepšiu orientáciu v ňom je vybavený dvomi rôznefarebnými lacetkami.

4.)    Michaela Mihoková – POŠKVRNENÁ

PoskvrnenaNevšedná historická romanca od slovenskej autorky!

Zdanlivo pokojný život Grace Byronovej naruší jej chladná matka, ktorá ju kedysi odložila do internátnej školy, aby sa jej zbavila. Mladé dievča dostáva možnosť okúsiť rušný život Londýna i sladkú chuť zamilovanosti. Ethanov uhrančivý pohľad ju celkom opantá. Podniknú spolu dobrodružstvá, na ktoré by si nikdy predtým netrúfli. Nehľadia na dôsledky a celkom pritom zabudnú na to, aký dokáže byť osud nevyspytateľný. Najradšej má kruté hry… Grace nachádza odpovede na otázky, o ktorých si myslela, že zostanú nezodpovedané. Pavučina tajomstiev sa začína postupne rozmotávať a dávno pochované hriechy vychádzajú na povrch, aby odhalili desivú pravdu o poškvrne rodiny Byronovcov. Ten, kto mal navždy mlčať, prehovorí. Príbeh nabitý emóciami. O nesplnených sľuboch, o láske, ktorá túži neumrieť, o strachu, ktorý porazí iba odvaha.

5.) Radovan Bezecný – DIEVČA Z LESA

December 2001. Eduardo Giuliano, otec a dedko, trávi vianočný čas s rodinou a teší sa  z vnúčat. Darček, ktorý dostane od mladšej dcéry Anny, mu oživí spomienky z čias  dospievania a vyrozpráva jej príbeh z detstva tak, ako si naň pamätal.

„Bolo horúce leto 1943 a vojna v Európe prebiehala na všetkých frontoch. S rodičmi som  býval v prístavnom mestečku Janov. Mal som trinásť a stretával som sa s partiou kamarátov,  aby som si spríjemnil letný čas a prišiel na iné myšlienky. Nechcel som sa už báť ďalšieho  bombardovania a náletov. Netušil som, že skratkou cez hustý les nájdem plačúce nevidiace  židovské dievča s doráňanými kolenami, ktoré mi navždy zmení život. Okamžite som sa do  nej zaľúbil. Videl som, že je o niečo staršia, ale srdce mi hovorilo, aby som o ňu bojoval.  Neskôr sa môj otec snažil urobiť všetko pre to, aby som ju ochránil pred rasovými zákonmi  v krajine, ktoré ju ohrozovali. Odhalil nám pôsobenie v odboji v severnom Taliansku a potom  sa všetko zmenilo, ale nikdy som nezabudol na jej slová, keď sme sa za jedného upršaného  blížiaceho sa večera chúlili pod jednou dekou a povedala mi…“

V životnom príbehu Eduarda Giuliana nebude chýbať láska, smútok, či strach z vojny, ale aj  boj za slobodu a rodinné hodnoty. Ponorte sa do príbehu dvoch mladých duší, ktorých  rozdeľovalo náboženstvo, ale láska ich pomaly začínala spájať.

6.)    Miroslava Manáková – TELO AKO TREST

Veľmi silné, trocha netradičné dielo, ktoré v sebe kombinuje spoločenský román s prvkami ženského a ľúbostného románu. Jeho výpovedná hodnota je podporená faktom, že ide o príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami.

Kristián Inovecký sa stretáva s opovrhnutím a posmechom, ktorý sa mu dostáva od rodiny a známych. Je považovaný za homosexuála. Šuškajúce klebetnice však netušia, čo v sebe dusí a všemožne to potláča. Skrine plné šiat, silonky, vysoké podpätky a šminky sú jeho sladkým a trpkým tajomstvom zároveň. Vo chvíľach samoty sa vo svojej izbe mení na ženu, ktorej dušu v sebe skrýva. Nátlak v jeho rodine sa stupňuje. Vzoprie sa a odchádza z domu, aby sa stal tým, kým je vo vnútri. Ženou. Podarí sa mu zničiť telo, ktoré považuje za trest? Bude to stačiť na to, aby bol konečne šťastný? A čo sa stane s naivnou dievčinou Luciou, ktorej život zanechal v troskách? Kristián sa musí popasovať aj s manipulatívnou matkou, ktorá mu mnohokrát podrazí nohy. V románe inšpirovanom skutočným príbehom nájdete pohŕdanie, neveru, ale aj špinu, ktorá sa dostane na povrch, napriek tomu, že ju zamietli pod prach.

7.)    Adriana Gregorová – DRUHÁ

Druhá je názov ďalšej knihy od Adriany Gregorovej, ktorá vyjde vo vydavateľstve Elist. Už teraz sa na ňu tešíme nielen my v redakcii, ale aj množstvo fanúšikov samotnej autorky. Čo nás čaká v jej druhom románe?

V nesprávnom čase na nesprávnom mieste? Tak by sa dal definovať bláznivý život tridsiatničky Aleny. Dozvie sa pravdu, pred ktorou dlho zatvárala oči, a musí začať odznova. Minulosť ju dobehne a stretáva sa s človekom, o ktorom si myslela, že je uzavretou kapitolou. Príbeh o žene, ktorá si uvedomila, že hlavou múr neprerazí. Podarí sa jej nájsť, čo tak dlho hľadala?

 

Jún:

1.)    Lucia Braunová – POMSTA PRICHÁDZA POTICHU

Obľúbená autorka, Lucia Braunová, tentoraz prichádza s naozaj netradičným novým románom, ktorý v sebe nesie prvky hororu, čiže o napätie naozaj nebude núdza.

Život Olívie Walterovej plynie podľa jej predstáv. Je šťastná, zadaná a úspešná v tom, čo robí. Je obľúbenou spisovateľkou hororov. Všetko sa rozplynie ako hmla, keď sa vyberie s partiou priateľov na dovolenku do luxusného hotela v náručí hôr. Olívia sa stáva svedkom podivných udalostí, ktoré si spočiatku nevie nijako vysvetliť. Po niekoľkých situáciách, ktoré zažila, si napokon uvedomí, že v rovnakej alebo podobnej pozícii sa ocitli jej postavy z románov. Toto zistenie ju začína desiť. Netuší, kto ju tak nenávidí. Môže to byť naozaj hocikto. Žiarlivá Danica, či prízrak z minulosti, ktorý sa votrel do ich partie? A čo ak je to muž, ktorý tvrdí, že ju ľúbi? Alebo nebodaj najlepšia priateľka? Podozrenie padne aj na jej šéfa. No, čo ak je to všetko iba v jej hlave a písanie hrozivých príbehov jej je skôr na škodu? Nakoniec za ňou prichádza niekto, koho by pred svojimi dverami nikdy nečakala. Pomôže jej zistiť pravdu, alebo práve táto osoba ju dostane do život ohrozujúcej situácie? A vôbec, môže ešte niekomu veriť?

2.)    Katarína S. Kaška – HORKÁ PRÍCHUŤ MONOGAMIE (vychádza ako e-book)

Horka prichut monogamieKniha Horká príchuť monogamie je voľným pokračovaním knihy Pikantná chuť matriarchátu.

“S tvrdením, že monogamia je zastaraná, si dovolím súhlasiť. Veď aj kamarátov máme viacerých, prečo teda nie sexuálnych partnerov? Prepáčte, ak som sa vás dotkol, ale to je môj osobný názor. S láskou to nemusí mať predsa nič spoločné. Pokojne budem vodiť deti do škôlky, chodiť s manželkou do divadla a kupovať jej kvety. Z času na čas ale potrebujem vypustiť paru. A to nejde pri osobe, ktorá ma pozná tak detailne, až to desí.”

3.)    Mary Roe – AKO SA NETOPIER BADLY STAL LETOVÝM DISPEČEROM

Aký by to bol mesiac jún, v ktorom slávime sviatok našich najmenších, bez kvalitnej rozprávky? Vydavateľstvo Elist si dalo záležať a vydáva túto milú, hoci trošku netradičnú rozprávku o malom netopierovi Badlym. Po úspechu tejto knižky v elektronickej podobe, sme sa rozhodli potešiť (nielen) detského čitateľa jej vydaním v papierovej podobe. Veríme, že vás zaujme a poteší.

Badly mal bezstarostný život až pokiaľ sa starší netopieri nerozhodli zrušiť dvojročný odklad po škole s povinnosťou okamžitého nástupu do zamestnania. V tom čase sa však úplnou náhodou dostane medzi agentov MIBat (Britská letecká netopieria tajná služba), ktorí sa už dlhé roky pokúšajú dolapiť medzinárodne najhľadanejších pašerákov diamantov. Nové priateľstvo s agentkou MIBat, ale aj s počítačovým hackerom v podmienke, zavedie jeho život úplne novým smerom. Ako im Badly môže pomôcť? Čím všetkým bude musieť prejsť kým sa mu podarí stať sa letovým dispečerom?

 

Júl:

1.)    Roman Horňák – SEXESO

Milovníci príbehov založených na skutočnej udalosti si aj v tejto knihe prídu na svoje. Obzvlášť, ak majú radi kavalitné detektívky.

Zneuctenie ženy možno považovať za ťažký amorálny delikt, voči ktorému neexistuje žiadne ospravedlnenie. Vnútorný svet tej-ktorej ženy sa rozbije na malé kúsky. Čo cíti? Čo prežíva? Bezsenné noci, strach, obavy, nedôveru, stratu sebaúcty, výčitky, neznesiteľnú bolesť v duši. Hrôza čo i len pomyslieť… No ešte horšie je, ak takýto skutok zostane nepotrestaný. A čo je úplne zlé, ak za takýmto odsúdeniahodným skutkom stojí predstaviteľ štátnej moci. Ktosi, kto by mal všemožne zákon chrániť, ctiť si ho a nie ho znevažovať, či šliapať po ňom v jeho najzákladnejších princípoch. Samotný sudca Ústavného súdu…V dnešnej dobe sa akosi stáva pravidlom, že ryba smrdí od hlavy.

2.)    Emily D. Beňová – TEMNÍ ANJELI – POSOLSTVO

Pre milovníkov žánru fantasy vám tento rok predstavíme prvý diel z trilógie Temní anjeli pod názvom POSOLSTVO, pričom na ďalšie dva diely sa môžete tešiť už v roku 2018.

Čo keby ste sa jedného dňa dozvedeli, že telo, v ktorom žijete, nie je úplne obyčajné? Čo ak sa dozviete, že vo vašich žilách koluje krv, ktorá vám predurčí temnú budúcnosť?

Madyne Williamsová je navonok úplne obyčajné dievča. Žije si svoj nudný a stereotypný život, pokým sa nedozvie, že nie je úplne obyčajná. V bare, kde pracuje, sa objaví neznámy príťažlivý mladík, ktorý pre ňu už na prvý pohľad predstavuje nebezpečenstvo, a ponúkne jej pomoc. Lenže môže mu veriť? Naozaj jej chce pomôcť? Alebo sa pod maskou priateľa schováva nepriateľ? A kto je zodpovedný za nápis na stene a smrť maznáčika? Kto ju nenávidí až tak veľmi, že by sa jej chcel pomstiť? Stopy ich čoskoro privedú k pravde a nepriateľ z minulosti udrie tvrdou rukou. Dokáže sa ochrániť pred nepriateľom, ktorý ju neprávom nenávidí a túži len po pomste?

3.)    Kristína Ježovičová – PORCELÁNOVÁ LÁSKA – MILENKINE TÚŽBY

Ľudia sú zvláštne tvory. Občas čitateľní ako otvorená kniha, inokedy nepredvídateľní. Občas kričia, inokedy tajomne prehĺtajú krutú pravdu, ktorá ich ako nôž reže zvnútra. Stela je navonok obyčajná tínedžerka. V škole sedáva v preplnenej triede, ale práve tá všade  prítomná radosť z mladosti ju vzďaľuje od spolužiakov. Plní si myseľ vedomosťami, avšak po  skončení vyučovania berie na seba ťarchu zodpovednosti. Musí. Nikto jej nerozumie a zdá sa,  že o to ani nestojí. Ani Viktor, kedysi najlepší kamarát, si nedokáže nájsť spôsob, ako  prebúrať hrubé múry mlčanlivosti a samoty, ktoré si okolo seba vystavala. Nič však netrvá  večne. Ani bolesť, ani sklamanie. Brána sa otvára. Prináša so sebou odhalenia a pohľad do  ďalekej minulosti, ktorá mala zostať pochovaná. Aký prchavý je čas? Plynie ako rieka, aby  pohltil dávne krivdy a zotrel hranicu medzi prítomnosťou a minulosťou.

Príbeh plný emócií, o odvahe, ale aj zbabelosti. O ženách, ktorých túžby nie sú len o ich tele. O obyčajnom dievčati s neobyčajným osudom…

 

August:

1.)    Vita Jamborová – STRÁŽ MA, MAFIA NEZABÚDA

Tento knižný titul by mohol byť niektorým čitateľom už známy, nakoľko vydavateľstvo Elist sa rozhodlo pre jeho revydanie, práve pre jeho špecifický charakter – skĺbenie krimi s dobrodružstvom.

Kniha popisuje trampoty Bohdana, bývalého člena ukrajinského podsvetia, ktorý už nejaký  čas žije na Slovensku. Pracuje pre piešťanského mafiána ruského pôvodu a je so svojím  novým životom celkom spokojný. Všetko sa však diametrálne zmení vo chvíli, keď v jeden  pohodový večer zahliadne na televíznej obrazovke svoju tvár. V tom momente je mu ihneď  jasné, že niekto z jeho predchádzajúceho života po ňom ešte stále pátra. Minulosť, na ktorú  by najradšej zabudol, ho pomaly začína dobiehať a on si musí zvoliť medzi útekom  a pomstou. Ako súvisí vražda jeho šéfa, Tarasa Kovaľčuka, a vražda šéfovej bývalej ženy  s tým, čo sa stalo na Ukrajine pred dvanástimi rokmi? A súvisia vôbec? Bohdan sa rozhodne  pre pomstu. Okrem toho, aj keď nerád, musí chrániť Kovaľčukovu dcéru Valériu, ktorej inak  hrozí istá smrť. Rozmaznaná mladá žena, pre ktorú bodyguard jej otca bol vždy len kusom  nábytku, pochopí, že jej život teraz závisí len a len od jeho dobrej vôle…

2.)    Michal Škombár – NA ROZHRANÍ DVOCH SVETOV

Pre milovníkov sci-fi literatúry sme si pripravili dielo Na rozhraní dvoch svetov, v ktorom si prečítate o tom, aké by to bolo žiť na planéte, na ktorej je spánok úplne neznámym pojmom.

William už neraz myslel na samovraždu, ale komu to nepreblesklo hlavou ešte ani raz v živote? Nemôcť nikdy zaspať je darom aj prekliatím zároveň. A týmto handicapom bol na planéte obdarovaný každý ctihodný občan. Ako malý býval William nesmierne šťastný, že nemusí vykonávať tú čudesnú činnosť, o ktorej netušil, že kdesi v hĺbke stále existuje. No keď ste starší a morený v práci deň čo deň, odrazu sa vo vašom vnútri začne rozvíjať istá nebezpečná túžba. Nemusieť pohnúť ničím na svojom tele. Spánok sa ho snažil potajomky premôcť. William však nevedel, ako to spraviť. Nepoznal postup. Túžil aspoň raz v živote zakúsiť neopísateľný pocit voľnosti. Po dovŕšení toho najlepšieho veku, dvadsať rokov, mu vpichli pod kožu tekutinu. Tá zastavila jeho starnutie. Preto planétu obývali len ľudia prevtelení do mladíckej podoby. Rodiny, ktoré žili v manželstve takmer už veky, neboli obmedzené na počty detí. Krajina však nebola napriek tomu nikdy preľudnená, za čo mohli hlavne samovraždy, vraždy, neplodnosť, zrútenie sa, čo nakoniec opäť viedlo väčšinou len k samovražde. Všetko vyzeralo na oko prekrásne. Počatie nového života sa tu zakaždým rovnalo veľkému zázraku a bolo hodné aj bujarej oslavy.

3. Zuzana Bilavská – CUDZIE DIEVČA

Príbeh sa odohráva striedavo v Bratislave a vo Viedni, v časovom rozpätí rokov 1988 až 2000. Jozef sa po emigrácii do Viedne po niekoľkých rokoch opäť stretáva so svojou rodinou a jeho dcéra Eva odchádza po maturite za ním študovať medicínu. Tu ju však jej otec, človek neschopný prevziať zodpovednosť, už po druhý raz opúšťa a necháva ju napospas svojim vlastným schopnostiam postarať sa sama o seba, čím ju dostáva do nepredvídateľných ťažkostí. Eva sa tak stava cudzím dievčaťom v neznámom svete, ktoré musí robiť ťažké rozhodnutia hraničiace s morálnymi otázkami. Po nepríjemných skúsenostiach sa dostáva do blízkosti lekára, ktorý cudziemu dievčaťu ponúka svoju pomoc. Človek, ktorý v nej vidí identickú podobu so svojou zosnulou dcérou, ktorej smrť má on sám na svedomí, má však pre Evu svoje vlastné plány. Všetky zápletky v Evinom živote sú inšpirované skutočnými udalosťami.

September:

1.)    Jennifer Haigh – DIAGNÓZA

Pripravili sme si pre vás ďalší zaujímavý titul, ktorý je tentokrát slovenským prekladom medzinárodného bestselleru s pôvodným názvom The Condition. Príbeh o tom, ako nám vrodená choroba dokáže prevrátiť život naruby.

Píše sa leto 1976. Tak ako každý rok trávia McKotchovci prázdniny pri mori vo svojom letnom dome na Cape Cod. Manželka a matka Paulette, jej muž Frank – ctižiadostivý vedec, ktorý si iba zriedka nájde cestu zo svojho laboratória a ich deti – najstarší Billy, mamin miláčik, 13-ročná Gwen, ktorá chce už konečne vyrásť, ale stále vyzerá ako dieťa a najmladší hyperaktívny Scott, ktorý sa usiluje získať pozornosť svojich rodičov. Navonok úplne dokonalá rodina. To leto sa však Gwen dozvie, že jej život bude iný, než život väčšiny ostatných dievčat. Jej rast aj pubertu ovplyvňuje zriedkavá genetická odchýlka Turnerov syndróm. Puto medzi Paulette a Frankom sa ukáže ako príliš slabé a rodina sa rozpadá.

Aj mnoho rokov po rozvode sa pri ich vzájomných zriedkavých stretnutiach ozývajú zranené city. A ich deti sa cítia stále rovnako nepochopené. Nikto sa neodváži k ostatným skutočne priblížiť, opýtať sa na ich sny alebo obavy. Prečo sa Billy, úspešný lekár, nikdy neoženil a jeho život je postavený na tajomstvách a kompromisoch? Prečo Scott, ktorý po prehúlenej mladosti konečne vytriezvel a ocitol sa v ubíjajúcej práci a poľutovaniahodnom manželstve nevidí, že jeho syn túži po jeho uznaní rovnako ako on po uznaní svojich rodičov? Aj keď sa Gwen – bystrá a kompetentná, často uzatvára do seba, ona je jediná, ktorá sa konečne ako mladá žena vzoprie svojmu osudu. Keď sa zaľúbi, v jej rodine spustí táto nečakaná situácia rovnako silné emócie ako kedysi jej ochorenie….

Diagnóza skúma silu rodinných mytológií – sebaklamov, popierania a neodvratných právd, ktoré navždy spájajú otcov, matky a súrodencov. Jennifer Haigh vykreslila v knihe nádej, obavy a tajomstvá jednej rodiny, ktorým sa dá čeliť iba pomocou lásky a odpustenia.

2.)    Kolektív autorov – DETEKTÍVNE POVIEDKY ZO SLOVENSKÉHO PROSTREDIA

Pripravujeme pre vás aj ďalšiu unikátnu zbierku poviedok, v ktorej sa spoja napínavé krimi príbehy od viacerých autorov. Výraznejšiu autentickosť zabezpečí ich odohrávanie sa v slovenskom prostredí.

3.)    Dominika Wurll – RECEPT NA DIEŤA

Tragi-komický príbeh o tom, ako túžba po dieťati dokáže zničiť úplne všetko…

Na výrobu dieťaťa potrebujeme:
Jednu mužskú bunku a jednu ženskú bunku.
Veľa vášne, trocha lásky a štipku dôvery.
Hodia sa aj dve obrúčky, ale v dnešnej dobe veľmi nie sú podstatné.
Potom toto všetko zmiešame a necháme odstáť v teplej rúre zvanej maternica deväť mesiacov.
A potom, tadá, je tu malé, voňavé ružové bábätko.
Ale čo ak toto všetko nestačí?

 

Október:

1.)    Dušan Debnár – 24 ROKOV ZA MREŽAMI – SKUTOČNÝ PRÍBEH TRESTANCA

Viete si predstaviť, že by sa váš životný priestor na určitý čas zúžil na veľkosť väzenskej cely?  A viete si predstaviť, že by ste vo väzení prežili 24 rokov? Vďaka tomuto dielu sa dozviete  pravdivo a bez prikrášľovania, aký je život väzňov, a čo je pravda z toho, čo o tomto zariadení  poznáme z filmov a z kníh. Spoznáme mnohé ľudské osudy a zistíme, ako sa mení charakter  osobnosti a pohľad na život u uväzneného človeka. Príbeh je písaný priamo vo väzenskom  prostredí a zachytáva vnímanie celospoločenských zmien na Slovensku z pohľadu samotného  väzňa. Nežná revolúcia, pád socializmu a iné dôležité udalosti prenikli aj za mreže. Ako sa  prejavili? A ako bude prebiehať život bývalého väzňa, keď sa pre neho po 24 rokoch otvoria brány na slobodu?

2.)    Miroslava Varáčková – PREŽILA SOM SVET

Po veľkom čitateľskom úspechu tohto diela sa vydavateľstvo Elist rozhodlo o revydanie tejto knihy, ktorá je primárne určená pre young adult, ale na svoje si prídu aj milovníci romantickej literatúry s prvkami napätia a sci-fi.

Mladá Ela, rozprávačka príbehu, je jednou z mála ľudí, ktorí prežili vojnu. Prišla o svoju  rodinu, priateľov, susedov a vo svojich sedemnástich rokoch ostala celkom odkázaná len na  seba. Kedysi chodila do školy, so spolužiačkami do kina, či sa len tak poflakovala mestom.  Dýchala čistý vzduch a jedla čerstvé rožky. Teraz trávi väčšinu času v starej stuchnutej pivnici  a deň, keď sa jej podarí mať plný žalúdok, môže pokojne nazvať šťastným. V tejto neľahkej  životnej situácii a samotného úpadku civilizácie sa odvíja príbeh zakázanej lásky. Svet je  v ruinách, budúcnosť neistá, boj o život neúprosný. Prebudí sa v Ele nádej a podľahne túžbe  milovať? Vráti jej ukrývaný vzťah do duše svetlo, alebo ju uvrhne do ešte väčšieho zúfalstva?  A… prežije Ela vôbec najbližšie svitanie?

3.)    Martina Solčanská – HAZARD

Po veľkom úspechu tohto kvalitného románu sa vydavateľstvo Elist rozhodlo pre jeho revydanie. 

Čo všetko sme ochotní urobiť pre peniaze? Predstierať vášeň, predstierať lásku? Pre prostitútky je to súčasť ich povolania, lenže muži sa s ľahkými ženami zvyčajne neženia. Alebo áno? Jack Kilmer má nádhernú vzdelanú manželku, moc, peniaze, má však prázdne srdce. Jedného dňa mu doň vstúpi Jennifer, dievča z baru s nedokončeným štúdiom žurnalistiky. Mladá krásna blondína s vyzývavým poprsím, túžiaca ako každý jej klon po jedinom – po majetku. Starnúci milionár tak stretáva svoje mladšie ja. Kto z nich dvoch zvíťazí? Kto koho zničí? Kto koho naozaj miluje?

 

November:

1.)    Eva (Enja) Rúčková – ZÁPISKY Z FRONTU

Táto jedinečná kniha obsahuje spomienkové zápisky, postrehy a zážitky priameho účastníka  bojov na východnom fronte v rokoch 1941 – 1943, Mateja Oravca, ktorý žil a zomrel na  Liptove. Jeho zápisky historicky pravdivo približujú atmosféru vojny a postoj slovenských  vojakov voči nej. Spomienky svojho starého otca do knižnej podoby upravila autorka pri  príležitosti osláv 70 rokov od ukončenia 2. svetovej vojny.

2.)    Zora Richtarechová – PÍSANÉ DO PIESKU

Narodiť sa v nemocnici, kde vás hneď ošetria, vyčistia, označkujú a v priebehu niekoľkých minút si bezpečne odfukujete s ďalšími bábätkami v čistom bielom vankúši, prípadne v inkubátore. Takto ale neprichádzajú na svet všetky deti z čierneho kontinentu. Táto kniha je akousi spoveďou autorky, ktorá sa spolu s piatimi dobrovoľníkmi vybrala do tých najchudobnejších oblastí kontroverznej krajiny – Kene. Spoločne sa prešli školami, ocitli sa v sirotincoch, nakukli do učiteľských kabinetov i riaditeľní. Vydali sa po stopách tých, ktorí sa narodili chorí a chcú bojovať, po stopách tých, ktorí prišli na tento svet, aby nás zase rýchlo opustili. Sú to deti Kene, infikované vírusom HIV, s očami ako čiernymi uhlíkmi, z ktorých srší láska k životu, túžba po ňom, ale aj nekonečná viera v lepšiu budúcnosť…

 

December

1.)    Vita Jamborová – NEVERA AKO DÔVOD

V tomto prípade pôjde o znovuvydanie úspešného krimi trileru, ktorý veľmi poteší  milovníkov napätia.

V živote to už raz tak býva. Tak veľmi chceme byť šťastní, že niekedy kradneme šťastie  niekomu inému… Soňa a Kristína mali ženatých milencov, Marcela milovala vydatú ženu,  vydatá Nela si našla náhradu za manžela a Ivana sa nevedela rozhodnúť pre jedného muža,  preto mala dvoch naraz. Tak vznikol ich „trojuholníkový klub“. Ibaže dve z nich sú teraz  mŕtve a na rade je tretia… Kto je vrahom žien z tohto klubu a prečo to robí? Kristína, Soňa  a Nela – tri priateľky, ktoré zostali nažive, nevedia, že vrah si už ďalšiu obeť vybral a je len  otázkou času, kedy dotyčná zomrie. Nevera, žiarlivosť, láska a túžba mať niečo, čo patrí  niekomu inému, je prepletencom, ktorý sa nedarí rozmotať ani jednej z nich. Je to však  dôvod na vraždu?

2.)    Adriana Gregorová – V KLIETKE

Ten, kto si zamiloval prvú knihu od Adriany Gregorovej s názvom Povedal, že budem šťastná, ktorá sa stale knihou roku vydavateľstva Elist, už určite netrpezlivo očakáva voľné pokračovanie príbehu v knihe V klietke.

Jana žije v područí strachu a závislosti od vlastného otca. Vyhliadky do lepšej budúcnosti sú zastreté slzami a modrinami. Osud to však vyrieši za ňu a po rokoch sa dokáže opäť nadýchnuť. Okrem toho spoznáva tajomného Romana, ktorý jej chce pomôcť a vytrhnúť ju z mŕtveho prostredia. Príchuť slobody a lásky sa jej zapáči, aj keď úsmev na perách netrvá dlho. Život jej berie ďalšiu osobu, ktorá mala pri nej stáť. A tak jej zostáva už len Roman, ktorý jej sľubuje šťastie. Všetko však vyzerá príliš ideálne na to, aby to bola pravda. Je skutočne Roman tým človekom, za ktorého sa vydáva? Nájde Jana svoje šťastie?
To všetko sa dozviete z knihy, ktorú budete čítať jedným dychom.

Čo poviete? Je si z čoho vybrať? 🙂

0

Your Cart