Milí priaznivci našej stránky a nášho vydavateľstva Elist, opäť by sme Vás radi privítali v našej internetovej kaviarni „NA KUS REČI“, kde pozvanie tentoraz prijal sympatický spisovateľ Július Belan. Prečítajte si zaujímavý rozhovor s autorom detských rozprávok. 🙂

Srdečne ťa vítam v našej „internetovej kaviarni“; na úvod by si sa nám mohol predstaviť a prezradiť, ako si sa dostal k písaniu?

Ďakujem pekne. Moje meno je Július Belan, mám 29 rokov a pochádzam z Bratislavy. K písaniu som sa dostal už ako sedemročný. Ani sám neviem ako. Jednoducho som mal potrebu písať. Páčilo sa mi to a drží ma to našťastie dodnes.

Vo svojej tvorbe sa venuješ detskej literatúre. Tá je skôr charakteristická pre ženy – matky. Prečo si si vybral práve tento smer?

Áno, veľakrát som sa stretol s tým, že sa ľudia čudujú, že taký mladý a píše práve pre deti. Mám na to jednoduchú rovnicu – na svete je príliš veľa zla a negatívnych informácií. Prostredníctvom rozprávok by som preto chcel priniesť do života deti niečo pekné, farebné a poučné. Písanie rozprávok beriem ako poslanie a verím, že aj prostredníctvom nich dokážem na detských tvárach vyčarovať úsmev, dačo užitočné im v príbehoch dať a samozrejme ich viesť k dobru a čítaniu.

Krásna myšlienka. Kedy si teda vydal svoju prvú knihu a o čom bola?

Pamätám si to, akoby to bolo dnes. Splnenie životného sna. Písal sa rok 2013, kedy uzrela svetlo sveta moja prvá knižka. Jej názov je Kamaráti zo Snehuliakova. Je to prvý diel dvojdielnej rozprávkovej ságy o štvorici nerozlučných kamarátov snehuliačikov – je to komplex viacerých príbehov, z ktorých plynie ponaučenie a obsahujú aj krásne ilustrácie.

Július Belan

Július Belan

Keď spomínaš ilustrácie, robil si ich sám? A čo tvoje ďalšie knihy?

Nie, tie kreslil jeden šikovný mladý umelec, ktorý spravil obrázky aj k druhému dielu Kamarátov zo Snehuliakova, ktoré sa rovnako tešili obľube ako prvý diel. Okrem týchto dvoch knižiek chystám o pár dní novú knižku. Tento raz to bude dobrodružno-vtipný príbeh o chlapcovi, ktorý bude hrať futbal vo futbalovej akadémii, no nebude to mať jednoduché. Volá sa PRIHRAJ, CARLOS! Okrem toho mi vyjde ešte jedna knižka vo vydavateľstve Elist, nesúca názov KTO SI TRÚFNE NA PEŤA? V stručnosti, príbeh je o šikanovanom chlapcovi, ktorý sa spriatelí so stromami, ktoré mu pomohli. Príde však deň, kedy budú potrebovať oni pomoc od neho. Pre mňa je to veľmi silný a pekný príbeh a verím, že osloví aj čitateľov, nakoľko som si ho aj sám ilustroval a je o to viac pre mňa citovejší.

Rozmýšľal si aj o tom, že by si časom prešiel na iný žáner ako literatúra pre deti?

Občas sa s tou myšlienkou pohrávam, ale ešte mám v hlave dosť príbehov pre deti, tak keď ich všetky vyčerpám (asi okolo roku 2039 😀 ) tak sa možno pustím aj do tvorby pre dospelákov.

Aké námety na knihy by to boli?

Pravdepodobne príbehy s nejakou krimi zápletkou, ale ako som spomínal, chcem písať pre deti. To je pre mňa prioritou.

Si spisovateľ povolaním, alebo vo svojom súkromí pracuješ v úplne inom odvetví?

Pracujem v justícii a písanie knižiek robím popritom. Časom by som sa ale rád bol spisovateľom na plný úväzok. Verím, že raz sa mi to podarí.

Július Belan

Máš nejakých obľúbených autorov literatúry pre deti, ktorí ťa inšpirujú?

Áno, mám. To meno vysypem z rukáva tak rýchlo ako deti svoje mikulášske vrecká so sladkosťami. Bola to, je to, a vždy bude J.K. Rowlingová a jej slávny Harry Potter. Chcel by som napísať niečo také jedinečné ako napísala ona. Je obdivuhodné akou obrovskou fantáziou oplýva a že deti naučila čítať a mať radi knihy. To ma na nej inšpiruje.

Ako vnímaš ako spisovateľ pozitívne/negatívne ohlasy na svoje knihy od detí, prípadne ich rodičov?

Musím si odfúknuť: fúúú. Zatiaľ som sa stretol len s pozitívnymi reakciami, čo ma samozrejme nesmierne teší a dáva silu písať ďalej. Niet krajšej odmeny pre spisovateľa detských kníh ako spokojný rodič a ešte spokojnejšie dieťa. 🙂 Ak by som sa niekedy stretol aj s negatívnymi ohlasmi, budem vďačný aj za ne. Aj pri nich o spätnú väzbu a aj na základe nej budem vedieť, čo som napísal napríklad zle, prípadne sa do budúcna budem musieť v dačom polepšiť.

Ako propaguješ svoje písanie? Máš nejaký blog alebo fanpage napr. na Facebooku? Či to nechávaš na vydavateľstve?

Žijeme vo svete sociálnych sietí a tak väčšinu propagácie robím práve cez ne a samozrejme kus roboty odvedú aj vydavateľstvá, za čo im pravdaže pekne ďakujem. O vytvorení fan-page uvažujem a možno si časom nejakú vytvorím.

Pred pár dňami bola dokoněná obálka knihy „Kto si trúfne na Peťa?“, ktorá čoskoro vyjde vo vydavateľstve Elist. Podieľal si sa na nej? A ako si s ňou spokojný?

Obálku mala na starosti šikovná grafička, ja som len schvaľoval, či je dobrá, prípadne, čo by mala zmeniť. Z konečným výsledkom som nadmieru spokojný. Vo vnútri knihy však budú čisto moje čierno biele ilustrácie, ktoré boli kreslené nie len rukou, ale aj srdcom. 😉

https://elist.sk/obchod/kto-si-trufne-na-peta/

Ako si zatiaľ spokojný s vydavateľstvom Elist a ako si sa k nemu dostal?

Na Elist nemôžem povedať jediného krivého slova. Je to jedno kvalitné a výborné vydavateľstvo, ktorému šéfuje Peter Hoferek. Skvelý chlapík s férovým prístupom, pracovitý a kamarátsky zároveň. Radosť s ním spolupracovať. Taký by mal byť naozaj každý vydavateľ a prajem mu veľa úspechov v napredovaní jeho vydavateľstva. Ja osobne som sa dostal k Elistu prostredníctvom internetu a knižiek, ktoré už vydali.

Riadiš sa aj nejakým životným mottom, ktoré ťa ženie vpred napr. aj pri písaní?

Áno, mám dve také hlavné: 1. Nikdy sa netreba vzdávať. 2. Nerozmýšľaj nad tým ako vyhrať, ale ako neprehrať.

A na záver, čo by si odkázal svojim čitateľom?

Každému jednému prajem a rovnako aj ostatným ľuďom, aby sa im v živote darilo, aby sa radovali z maličkostí, verili v seba samých, mali aspoň jedného dobrého priateľa, vedeli povedať ďakujem a prosím, a aby rozdávali lásku, ktorej nikdy nie je dosť 🙂 Veľmi pekne ďakujem za rozhovor.

Knižku “Kto si trúfne na Peťa?” si už teraz môžete objednať za zvýhodnenú cenu.
Pošleme vám ju hneď, ako príde z tlačiarne a to aj s podpisom autora. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.