Rovnako ako pri všetkých elektronických dielach, aj pri e-knihách hrozí nebezpečenstvo, že budú nelegálne šírené internetom, a tým bude dochádzať k porušovaniu autorských práv. Práve preto väčšina predajcov chráni diela rôznymi formami DRM ochrany. Na našich dielach však túto ochranu nenájdete… prečo?

Mieru ochrany by sme vedeli rozdeliť na tri časti:

  1. tvrdé DRM;
  2. sociálne DRM;
  3. žiadne DRM (DRM free).

Tvrdé DRM

Je jedno, kto túto formu ochrany poskytuje. V podstate ide často o to, že e-kniha je viazaná na konkrétne zariadenie, pre ktoré bola zakúpená. Častokrát sa dá stiahnuť len raz. Pokiaľ ju teda zmažete, už viac k nej nebudete mať prístup. Samozrejme možnosť viacerých stiahnutí je tiež možná. Záleží od konkrétneho použitia tejto technológie.

Pri tomto type ochrany majú ľudia, ktorým sa táto praktika nepáči, tendenciu tvrdé DRM prelomiť a umiestniť e-knihu niekde na internete a ponúkať ju ostatným, ako službu, že ju môžu mať bez DRM a zadarmo.

Tvrdé DRM nie je cestou pre e-knihy!

Sociálne DRM

Sociálne DRM je ochrana, ktorá umožňuje e-knihu sťahovať toľkokrát, koľko je treba. E-kniha nie je viazaná na konkrétne zariadenie, na ktorom bola zakúpená, dá sa šíriť, posielať, požičiavať. Jej ochrana spočíva v tom, že sa na začiatok e-knihy sa vloží strana s identifikačnými údajmi nakupujúceho. Tým pádom sa vie, odkiaľ vietor fúka a kto ju posunul ďalej. Sociálne DRM stavia na kartu morálky, že dotyčný nevystaví svoje meno toľkému riziku.

Táto ochrana sa dá odstrániť. Stačí si otvoriť požadovanú e-knihu v konkrétnom programe a stranu s údajmi jednoducho vymazať…

Žiadne DRM

Ide o e-knihu, ktorá neobsahuje žiadnu ochranu. Nie je tam ani odtlačok nakupujúceho, ani obmedzenie na zariadenie alebo počty stiahnutí. E-kniha sa dá šíriť podľa ľubovôle skrz akékoľvek zariadenie bez akejkoľvek informácii o nakupujúcom.

Aký je prístup vydavateľstva Elist?

Vydavateľstvo Elist si svojich zákazníkov váži a v žiadnom prípade ich nechce vystavovať nepríjemnostiam, ktoré sú s DRM spôsobené. Máme na to niekoľko dôvodov.

Prvým dôvodom je cena, e-knihy ponúkame za výborné ceny, ktoré si môže dovoliť každý, a preto sa neoplatí hľadať ju zdarma kdesi na internete. Tá námaha za to nestojí a veríme, že kupujúci rád finančne ohodnotí námahu spisovateľa ako aj vydavateľstva, ktorí sa spoločne podieľali na výrobe diela.

Druhým dôvodom je dostupnosť, pretože, ako sme spomínali v odseku vyššie, cena robí e-knihu dostupnou natoľko, že neuvažujete nad jej stiahnutím zadarmo. Navyše sú ľudia, ktorí by za ňu nedali ani cent a siahli by radšej po jej čiernej kópii. Týchto ľudí nič nepresvedčí o tom, aby si ju kúpili. Nikto s tým nič neurobí a je zbytočné sa rozhorčovať.

Tretím dôvodom je vnímanie e-knihy, ktoré stále vnímame ako ekvivalent k papierovým, s tým rozdielom, že nevoňajú. Podobne ako je tomu pri papierovej knihe, je jasné, že keď sa vám knižka páči, tak ju dáte prečítať aj bratovi… nechceme vám v tom brániť. Samozrejme, pokiaľ sa mu bude knižka páčiť a bude chcieť podporiť autora, môže si ju tiež zakúpiť.

Štvrtým dôvodom, no najdôležitejším, je pohodlie pre čitateľa, ktorému by DRM mohlo obmedzovať jeho možnosti využivať dielo, ktoré si riadne kúpil. Napríklad tvrdá DRM zabraňuje urobiť si kópiu diela, na čo má podľa nás zákazník plné právo! U nás však každý zákazník po zakúpení diela dostáva aj doživotný prístup ku svojmu dielu (a to vo všetkých elektronických formátoch) aj priamo na našom webe vo svojom konte a tak sa nemusí báť, že by o dielo prišiel, ak si ho náhodou vymaže.

No úspešná e-kniha sa aj tak bude šíriť načierno…

Bude. S tým neurobíte nič. Ak predáte milión kópií e-knihy, šíriť sa bude 5 miliónov kópií načierno, ba aj viac. Poviete si, že ste tak stratili veľa peňazí (počet nelegálnych kópií krát cena)? Nie je to pravda. Keby e-kniha bola natoľko ochránená, že všetky možné spôsoby šírenia sú obmedzené do maximálnej miery, možno by sa predalo pár tisíc kusov. Je pravda, že by sa asi nešírila načierno, no možno by sa jej ani veľa nepredalo.

Každý autor by si mal preto uvedomiť, že ak sa e-kniha začne šíriť načierno, asi je o ňu záujem a predávať sa bude oveľa lepšie, pretože o nej bude hovoriť viac ľudí. Stáva sa aj to, že ak sa človek k e-knihe dostane, zapáči sa mu natoľko, že si ju kúpi. Áno, stáva sa to!

Preto sú e-knihy predávané v našom obchode bez DRM. A knihy predávané cez našich partnerov v závislostí na ich podmienkach predaja.

2 Komentáre

  • Trackback: Čítanie eknihy v prehliadači Google Chrome - Vydavateľstvo Elist
  • R. K. Mimozemšťan Posted 17. mája 2016 22:43

    Všetko je to o myslení. Súhlasím s tým, že rôzne DRM, ŽBLNK alebi CŔŔŔN je absolútne zbytočné. A ak to má serióznemu čitateľovi navyše znepríjemňovať život, tak dvojnásobne. Dobrá dostupnosť a prijateľná cena je správna cesta. Pevne verím, že čitateľov, ktorí si vážia vynaložené úsilie nás autorov je viac ako tých, ktorí špekulujú ako všetko obísť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.