Milí priaznivci našej stránky a nášho vydavateľstva Elist, radi by sme Vás privítali v našej internetovej kaviarni „NA KUS REČI“, kde každý štvrtok o 18:30 vyspovedáme jedného z našich autorov. Dnes pozvanie prijala spisovateľka Monika Jalakšová. Vykašlite sa na Búrlivé víno a iné seriály a radšej si s ňou prečítajte zaujímavý rozhovor. 🙂

Monika, rada by som ťa privítala a na úvod by si nám mohla prezradiť, čo ťa viedlo k písaniu?

Ďakujem pekne. Mám úplne obyčajný život, len som dostala do vienka viac fantázie. Som za to vďačná. Písať som začala na strednej škole. Prišlo to samo od seba. Zrazu ma začalo baviť písať slohové práce, básničky, hranie sa so slovami a zatiaľ neprestalo (ďakujem pani profesorka Machalová). Oddychujem pri tvorení príbehov. Vstupujem pri nich do iného sveta, z ktorého občas vykuknem a žijem si ten svoj.

Monika Jalakšová

Monika Jalakšová

Kedy si si prvýkrát povedala „tak tento rukopis musím vydať“?

Ten moment prišiel vo chvíli, keď som pred piatimi rokmi na jednom detskom portály vyhrala súťaž o najkrajšiu rozprávku. Paradoxne k jej vydaniu nikdy nedošlo a nakoniec mi až minulý rok vyšla zbierka poviedok Na ceste za pralinkami, vo vydavateľstve SB PRESS. To je proste život. Rozprávka dostala šancu až tento rok a úplne iná, s názvom Zázračné jazierko, vo vydavateľstve Elist. Mám veľkú radosť!

Zázračné jazierko je knižka s krásnou obálkou. Čo by si o nej prezradila čitateľom? Ako sa zrodil jeho námet?

Pani Ilustrátorka Mária Balážová, nakreslila k rukopisu pätnásť obrázkov. Potom sme si spolu k tomu sadli, dali hlavy dokopy a zo všetkých sme na obálku vybrali tento. Mňa osobne očaril. Hlavná postava Jurko, sedí na brehu zázračného jazera, ktoré má veľmi rád. Jedného dňa tento blonďavý chlapček bude musieť so svojimi kamarátmi bojovať nie len o záchranu jazierka… Vďaka spolupráci pani Ilustrátorky a vydavateľstva vznikla táto obálka. Ďakujem im.

Napísala si už knihu s ktorou si citovo spätá?

Áno. Je to práve tá rozprávka, ktorá vyhrala súťaž o najkrajšiu rozprávku a doteraz nevyšla..Bola prvá a vznikla v čase, keď sa narodil môj krstný syn. Rozprávka sa volá Medovníkové kráľovstvo.

Pohrávaš sa niekedy s myšlienkou napísať úplne iný žáner ako doteraz?

Občas píšem básne. Stačí mi dobrá pieseň so zaujímavým textom a vznikne z toho báseň. S textom piesne však často obsahovo nesedí, ide skôr o pocity, ktoré vo mne vyvolá. Ale do sci-fi, či detektívky by som sa asi nepúšťala, na to sa necítim. Ale kto vie, možno časom zmením názor.

Máš nejakého obľúbeného autora, ktorý ťa inšpiruje alebo by si sa raz chcela dostať na jeho úroveň?

Mám rada knihy Márie Blšákovej, Michaely Galambošovej, a určite sa vrátim ku knihe Labyrit Túžby od Inéz Melichovej, Práve Mária Blšáková mi je v tvorbe veľkou oporou. Jej kniha Anna a Šarlota je mojou srdcovou záležitosťou.

Pamätáš si na nejakú pozitívnu reakciu, ktorá ťa prekvapila až dojala k slzám?

Ozvalo sa mi veľa ľudí a veľmi im za to ďakujem, urobilo mi to radosť. Keď sa k rozprávke na stránke vydavateľstva objavil prvý komentár a rovno z Čiech, prekvapilo ma to a aj mi vyšla slza.

Čoskoro sa dočkáme krásneho Zázračného jazierka. Ako si sa vlastne dostala k spolupráci s vydavateľstvom Elist?

Na stránkach vydavateľstva Elist, je už v predaji e-kniha a v predpredaji tlačená kniha vo forme omaľovánky s rozprávkou. Vydaná bude koncom novembra, ale už teraz sa dá zakúpiť za výhodnejšiu cenu. O vydavateľstve som sa dozvedela od kamarátky, ktorá bola na stretnutí 36 autorov. S vydavateľstvom som veľmi spokojná, stretla som sa s ústretovosťou, profesionalitou. Vysvetlia, ak treba nájdu riešenie. Keď potrebujem niečo vedieť, odpoveď dostanem veľmi rýchlo, čo ma pozitívne prekvapilo. Tým sa človek aj rýchlejšie dostáva ku konečnému výsledku, ktorým je kniha. A to považujem za skvelé.

Zazracne jazierko

Pamätáš si na svoje pocity, keď si držala v rukách svoju prvú knihu?

Skvelý pocit, neopísateľný, splnení sen. Niečo na čo som dlho čakala. Celé dni som chodila vysmiata, ako slniečko. Každú chvíľu brala knihu do ruky a listovala v nej. Zbierka poviedok Na ceste za pralinkami síce vyšla v malom náklade a dnes ju nenájdete v žiadnom kníhkupectve (ešte sa pár kusov doma nájde 🙂 ), ale zabudnúť sa na to nedá, krásna spomienka.

pralinky

Aký je tvoj spisovateľský sen? Čo by si raz chcela v tejto brandži dokázať, alebo napísať?

Bolo by skvelé, keby som svoju poviedku alebo román videla v podobe divadelnej hry.

Čo by si odkázala začínajúcim autorom, ktorí sa boja ísť s kožou na trh?

Aby to jednoducho skúsili, veď nemajú čo stratiť. Je to ťažké, lebo veľa vydavateľstiev vôbec neodpovie a človek sa musí obrniť aj voči odmietnutiam, ktoré prídu. Ale čo ak sa to podarí? Ten pocit, že držíte svoju vlastnú knihu v ruke za to určite stojí. Keď sa bojíte straty súkromia, tak vždy je tu možnosť písať pod pseudonymom. Tak hor sa do toho.

A čo by si na záver odkázala svojim čitateľom?

Prajem im, aby sa im v živote občas stávali hoci aj malinké zázraky tak, ako sme v nich verili, ako deti, aj vďaka rozprávkam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.