Milí priaznivci našej stránky a nášho vydavateľstva Elist, radi by sme Vás privítali v našej internetovej kaviarni „NA KUS REČI“, kde každý štvrtok o 18:30 vyspovedáme jedného z našich autorov. Dnes pozvanie prijala spisovateľka Nena Turner. Pokojne sa usaďte v tomto sychravom období, siahnite po horúcom čaji a prečítajte si rozhovor s ňou.

Nena, vítam ťa v našej kaviarni. Usaď sa na imaginárnu stoličku a prezraď nám niečo o sebe a o čase, keď ti skrsla myšlienka napísať knihu?

Najskôr by som rada pozdravila čitateľov a poďakovala sa za príležitosť porozprávať o sebe pár slov. Umeleckým menom sa volám Nena Turner, mám aktuálne 25 rokov a bývam v mojom obľúbenom Prešove. Prešov mám veľmi rada, lebo mi príde krásne svojský, pokojný a jednoduchý. Čo sa týka mojich spisovateľských začiatkov, začala som písať v 12-tich rokoch, no veci som si vymýšľala od úplného detstva. Doteraz si viem živo predstaviť ako mi babka hodiny rozprávala v kuchyni príbehy o jej mladosti a ja som si podvedome vymýšľala, čo tomu všetkému predchádzalo a ako to asi pokračovalo. Následne som sa rozhodla, že začnem aj písať a objavila som čaro literatúry a tvorby, ktorú dodnes neskutočne milujem. No nikdy mi ani na um neprišlo, že by som mohla svoje predstavy aj vydať.

 O čom sú tvoje knihy a prečo si sa rozhodla používať pseudonym?

Takýto pseudonym mám od 12-tich rokoch. Veľmi sa mi v jednom filme páčilo meno Mária Elena s prezývkou Nena. Nejako mi to celú noc nedalo spať a v tom okamihu som vedela, že to je to správne meno. Moje knihy sú väčšinou adultromance. Boli to poviedky, ktoré som písala ako psychoterapiu pre mňa samotnú. Písanie mi pomohlo v najťažších chvíľach a tak je to doteraz. To, že knihy vyšli je zásluhou mojich fanúšikov, ktorí ma k tomu dokopali. Zatiaľ som vydala román Čierna princezná a ryšavý poddaný diel 1 a diel 2. Pracujem na 3. pokračovaní, ktoré bude finálny a zakončí celý príbeh. Príbeh je písaný formou adultromance, čiže opisuje život mladých prostredníctvom mladých a vzťahy medzi nimi. Hlavná postava je Nena Orntová (Čierna princezná), ktorá je z bohatej rodiny a po presťahovaní sa jej celý život otočí naruby. Z namyslenej a osamelej princeznej sa stane lepšia osoba vplyvom lásky. Lebo láska je podstata všetkého. Nájde svojho ryšavého poddaného, možno to je prvý, možno druhý, nechám, aby to odhalili. Nechcem im ničiť vyvrcholenie príbehu. Len dodám, že nie všetko je tak, ako to na prvý pohľad vyzerá.

 Znie to zaujímavo. Keď dokončíš túto trilógiu, máš námet aj na ďalšiu knihu/y?

Mám veľa adultromance poviedok, nehovoriac o námetoch v hlave, ale po dopísaní tejto trilógie by som chcela trošku odbočiť a skúsiť fantasy. Mám napísaný jeden dvojdielny fantasy román, no toto je vážne hudba budúcnosti a nerada by som hovorila o niečom, čo nie je isté. Každopádne najbližšie vydávam knihu s názvom Ako prišla láska na svet, ktorá sa zaoberá tehotenstvom, pôrodom, materstvom, formou metafor, rozprávok, nadnesených príbehov. Spolupracovala som s jednou škôlkou, vďaka ktorej je kniha ilustrovaná detskými kresbami. Je to úžasné! Musíme len počkať, kým sa doladia posledné veci a Ako prišla láska na svet uzrie svetlo sveta. Pracujem ako pôrodná asistentka na pôrodnej sále a z praxe som cítila potrebu napísať takúto knihu. Teším sa a dúfam, že sa bude páčiť aj čitateľom.

Nena je pôrodná asistentka

 Čo ťa viedlo k práci pôrodnej asistentky? Nikdy si nechcela mať povolanie „spisovateľ“?

Vždy som si písala, no ani vo sne mi nenapadlo, že by som svoje predstavy a diela mohla aj vydať. Brala som to zakaždým ako vlastnú psychoterapiu, niečo, čo ma robilo a robí šťastnou. Píšem pre svoju radosť, aj tú čitateľovu. Moja profesia pôrodnej asistentky začala jednou časťou Doktorky Quinnovej, kde pomohla na svet nejakému dieťatku. Fascinovalo ma to napriek tomu, že som bola ešte malá, už odvtedy som vedela, čo chcem vyštudovať. A po vyštudovaní vysokej školy som tým, čo mi tak bralo dych- pomáham na svet ďalším.

Nena Turner - spisovateľka

Nena Turner – spisovateľka

Ako vnímaš prácu pôrodných asistentiek?

Vec sa má tak, že pôrodné asistentky smú odviesť pôrod. Dokonca k štátniciam je potrebné dokladovať 30 samostatne odvedených pôrodov. V zahraničí nie je žiadna novinka, že o fyziologické tehotenstvá a pôrody sa starajú pôrodné asistentky. U nás tento trend neprebýva, nie sme na to zvyknutí, ale tu opäť ide o iné zákulisné veci- peniaze a myslenie verejnosti. Pôrod sa stal biznisom ako mnohé iné veci v slovenskom zdravotníctve. Ale to už je odlišná téma na hodiny.

Asi každý z nás má na zdravotníctvo svoj názor 😉 Vráťme sa ale ku knihám. Aký bol tvoj prvý pocit, keď ti oznámili, že prijali tvoj rukopis?

Bol to neopísateľný pocit! Vyhŕkli mi slzy a nevedela som sa spamätať. Nie preto, že by som sa cítila ako niečo viac, ale preto, že mi bolo dopriate niečo tomuto svetu dať, niečo tomuto svetu povedať, niečo tu za sebou zanechať. Myslím, že celé umenie je o tom, aby sa svet stával prijateľnejším a zmysluplnejším. A ten pocit ma napĺňal neskutočnou eufóriou a doteraz napĺňa.

 A čo tvoja rodina a priatelia? Aký mali názor na tvoju spisovateľskú kariéru?

Moja rodina a priatelia ma vždy povzbudzovali. Za to som im nesmierne vďačná a zbožňujem ich každý deň viac a viac. Na druhej strane je tu okolie a pár ľudí, ktorí človeka musia psychicky ničiť, vysávať z neho energiu, nepriať mu. A to z jednoduchého dôvodu- závisť. Kedysi som to veľmi riešila a neprajnícke hate-y haterov (že sa zbytočne snažím, že to nemá zmysel, že som niečo mala urobiť inak) som si brala k srdcu, no dnes? Dnes sa im usmejem do tváre a poviem si v duchu- Závisť je priama úmera úspechu. A tak to aj beriem.

Ďalšia otázka mala byť ako znášaš kritiku, ale vlastne si mi odpovedala. Keď píšeš, máš aj nejaký špeciálny rituál, alebo dokážeš písať za akýchkoľvek podmienok?

Podľa toho o čo ide. Či ide o niečo pre iných, alebo o môj román, poviedku. V prvom prípade priznávam, že ma ľudia prosia, aby som im urobila domáce úlohy zo slovenčiny, presnejšie slohy. K tomu nemám nijaký rituál, píšem hocikde, jediné, čo potrebujem sú hranice (norma strán, lebo v písaní nie som schopná objaviť hranice). Prípad číslo dva, moje osobné diela, tak v tom je to komplikovanejšie. Vždy si napíšem osnovu pozostávajúcu z úvodu, základnej zápletky, konca, usadím sa sama vo svojej izbe, zapnem hudbu a postupne píšem, čo mi napadne. V tom potrebujem pokoj a dookola sa vraciam a pridávam jednotlivé scény. Zároveň by som chcela podotknúť, že najlepšia inšpirácia v písaní sú autobusy:-D Veľmi rada cestujem a vozím sa autobusmi hoci aj hodiny. Veľa ľudí si ani nevie predstaviť, aký je to dar. Vypočujem si plno útržkov z príbehov a moja chorobne enormná fantázia pracuje na plné obrátky a pri prechádzke, počas počúvania hudby v slúchadlách uvažujem, čo asi predchádzalo tomu, čo ľudia hovorili, čo sa udialo ďalej. Prispôsobím to sebe, pozmením, pretvorím a už je námet na svete.

Máš aj obdobia, keď nenapíšeš ani čiarku, alebo stále máš čo „povedať“?

Ja som veľmi svojský, tvrdohlavý a kritický človek. Nie len k sebe, ale aj k svetu okolo mňa. Preto mám stále čo povedať a pridávam svoje názory a postrehy na svoju stránku na FB- Nena Turner official. Niekto by povedal, že preháňam, riešim veci, ktoré za to nestoja, no dnešný skazený, amorálny svet, kde vyprcháva z ľudí ľudskosť a média nám tlačia do hlavy kaleráby, ktoré im vyhovujú, sa jednoducho musí zmeniť. Zlo nevyhrá len vtedy, pokiaľ to aspoň jeden človek nedovolí.

 Zaujímalo ťa, aké majú tvoje knihy predajnosť?

Nie a popravde ma to až tak veľmi nezaujíma. Písanie pre mňa znamená hobby, nutnosť, radosť. Peniaze a predajnosť sú druhoradé. Umenie by malo byť o pocitoch a kráse, čo sa kúpiť rozhodne nedá.

 Spomínaš písanie, utkvel ti v pamäti nejaký názor čitateľa, ktorý ťa prinútil zamyslieť sa?

Samozrejme, chodia mi občas maily a v jednom bolo, že sa mi nevyrovnajú ani americké seriály na pokračovanie. Zverejňujem totiž svoje poviedky aj na stránkach birdz.sk a wattpad.com, a dotyčná narážala na moje ukončenia kapitol v tom najlepšom. Potom podľa známych akoby čítali moje slová. Vraj je hlavná hrdinka vždy mojou kópiou. Je to možné, lebo sa zakaždým s hlavnou hrdinkou stotožňujem.Stretla som sa aj s negatívnym názorom, napr čo sa týkalo vyjadrovania, alebo že z mojich slov dostali cukrovku. Ja osobne zdieľam názor, že neexistuje zlá kniha, len taká, ktorá neosloví daného človeka. A čo ma neosloví, to jednoducho nečítam, neriešim a nepotrebujem to kritizovať.

 Máš aj nejaký spisovateľský sen? Napr. napísať detektívku, vydať horor? ( :-D)

Môj sen je ani nie tak uživiť sa písaním, ako mať predajnosť z toho pohľadu, že zlepším život a pohľad na svet druhým. Kniha a slová majú veľkú moc a dokonca väčšiu ako fyzično a realita. Som veľký fanúšik románov a fantasy a iná kategória a žáner, nie je nič pre mňa.

 Máš aj nejakého obľúbeného autora? A ak áno, po akej knihe by si zaručene nesiahla?

Autorov sú mraky, cez Neomillnerovú, Strouda, Tolkiena, , no mojou srdcovou záležitosťou je Rowlingová. Svojim príbehom, osobnosťou, životom. Som veľký fanúšik Harryho Pottera a napísala som niekoľko vlastných verzií, a rozhodne je mojim vzorom z mnohých pohľadov. Nikdy by som nesiahla naopak po realizme, horore, detektívkach. Som človek, ktorý chce lietať v oblakoch.

 Riadiš sa nejakým mottom, ktoré ťa sprevádza životom?

Mám dve. Pokiaľ ležíš na dne, jediná cesta je smerom hore a Nikdy nie je tak zle, aby sme si to nemohli urobiť dobré.

 Už dopíjame náš imaginárny čaj a tak je tu posledná otázka. Čo by si odkázala svojim čitateľom?

Zbožňujem ich, vážim si ich a rozhodne sa majú na čo tešiť, pretože Nena nikdy nekončí. Nie je toho schopná.

Ďakujeme Nene za rozhovor a želáme jej veľa ďalších úspechov v písaní!

Nena Turner - princezná :)

Nena Turner – princezná 🙂

Viac o Nene Turner nájdete na jej profilovej stránke, kde je aj zoznam jej vydaných kníh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.