Neviem, ako vy, ale je sa v kníhkupectve vždy stávam úplne strateným. Valí sa na mňa obrovská záplava titulov a len ťažko si dokážem vybrať, ktorú knihu chytím do ruky ako prvú. Keď už sa do nejakej medzi regálmi začítam, pýtam sa sám seba, či je hodná toho, aby som si ju kúpil. Možno môžem svoj čas, peniaze a energiu venovať inej…

Vybrať si knihu, ktorá sa mi bude páčiť je niekedy veľmi náročné. Z povinnosti si mnohí prečítame, podobne ako povinné čítanie v škole, rôzne bestsellery, či všeobecne známe knihy, aby sme neboli outsidermi… No len málokedy siahame do menej prebádaných knižných vôd, na knižky neznámych autorov. Je to akási neznáma voda, ktorej sa mnohí stránia. Risk, ktorý sa ale môže oplatiť. Naša šanca vyloviť perlu, je to dobrodružstvo a pre mňa aj veľká radosť, keď sa mi podarí objaviť niečo ešte predtým, než sa dielo stane hitom. Chcem objaviť dobrú knihu skôr, ako sa zo zadného regálu dostane do výkladu kníhkupectva.

Rozhodol som sa preto naštartovať akýsi seriál, v ktorom budem predstavovať knižky menej známych autorov, ktorí si podľa mňa zaslúžia pozornosť čitateľov. Možno, podobne ako ja, nájdete v ich dielach kvalitu. Niekedy to budú novinky, niekedy starinky… knižky rôznych žánrov.
Každému sa môže páčiť niečo iné, preto nie je nutné, aby všetci čítali to isté. Výber je obrovský… ale aj tak budem veľmi rád, ak mi do komentára napíšete, ako sa vám dielo páči a čo si o ňom myslíte. 🙂

Prvá kniha, ktorá mi prišla na ranu je úplná novinka, detektívny román KAT od Romana Horňáka. Táto kniha je zatiaľ dostupná len v elektronickej verzii. Do kníhkupectiev sa v papierovej podobe zrejme dostane až niekedy koncom leta. KAT je už piatou detektívkou od Romana Horňáka, a tak poďme o autorovi a knižke zistiť niečo viac.

Rozhovor s Romanom Horňákom, autorom knihy KAT

Kat

Zdravím vás pán Horňák, dostala sa mi do rúk vaša nová kniha KAT. Skôr ako sa ale budeme rozprávať o samotnej knihe, rád by som vedel niečo o vás. Viem, že ste profesionálny detektív… ako ste ale prišli k nápadu začať písať knihy z detektívneho prostredia?

Priznám sa, bol som oslovený vydavateľstvom Druska Books pod zástavou ktorého som vydal štyri knihy: Krutá hra, Vymývač, Žaba a Anjelik (tá iba v elektronickej podobe). Poznáme sa, tak mu napadla myšlienka: čo tak hodiť niečo na papier? Na druhej strane bola to výzva aj pre mňa, preto som neváhal… aj ma to lákalo, niekedy niečo napísať. Anjelika v tlačenej (papierovej) verzii mi už vydalo vydavateľstvo Elist a rovnako tak aj 5. román v poradí – KAT.

Sú vaše knihy čisto fikcia alebo opisujete skutočné prípady?

Inšpirujem sa skutočnými prípadmi, avšak mnohé prerábam na nepoznanie od skutočnosti. Trochu iný priebeh vyšetrovania, pozmenený záver, mená, ulice. Dokonca v jednej z kníh som sa inšpiroval skutočným prípadom, ktorý sa ani nestal na Slovensku. Ja som ho infiltroval do košických ulíc.

Nie je toho zla vo svete dosť veľa, treba o ňom aj písať?

Možno je dobré o ňom aj písať, aby poniektorí ľudia vedeli, že nie všetko je iba fikcia. Nie všetko je len film so špeciálnymi efektami, nakrútený pred zeleným plátnom. Mnohí hľadia na svet naozaj skrz ružové okuliare. Vždy je to o výbere. Dobro… zlo… Boh… diabol… hm, mnohých správy nezaujímajú, neriešia, ale trebárs radi čítajú… a toto je jeden zo spôsobov ako sa zoznámia so zlom bližšie a čítaním pocítia na vlastnej koži jeho dôsledky. Už sa vám pri čítaní zježili chlpy? Pre niektorých je aj toto cesta ako zlo odmietnuť. Samozrejme pre niekoho to môže byť inšpirácia ako zlo vykonať. Preto som už na začiatku povedal, že všetko je o výbere. Všetko sa dá využiť, no rovnako tak aj zneužiť. Kniha, televízia, internet… dokonca aj mobil. Buď zavoláte mame :), alebo ním niekoho odpálite na diaľku. 🙁

Ako dlho vám trvá napísať knižku?

Päť mesiacov.

Keď píšete knihu, máte dopredu pripravenú osnovu, ako sa bude dej vyvíjať?

Určite mám záver. Než sa pustím do písania, už poznám koniec a všemožne sa snažím k nemu dopracovať. Konkrétne situácie dopredu naplánované nemám. Tie prinesie život a päť mesiacov strávených nad rukopisom.

Kedy si nájdete čas na písanie kníh, keď sa počas dňa venujete vyšetrovaniu?

Píšem zásadne po nociach. Medzi 23.00 a 02.30 hod. štyrikrát v týždni. Neviem prečo… takto mi to vyhovuje. Úplne najideálnejšie je ak prší a dážď mi bubnuje po parapete. Nefajčím, ale desinou pivom nepohrnem, alebo bielym suchým vínom 2dcl, to si pocmurkávam počas celej doby písania, skoro tri a pol hodiny. Nikdy nevypijem viac.

A nemáte potom problém zaspať? 🙂

Nie… ľahnem a spím ako decuľo.

Píšete aj iné ako detektívne romány?

Nie. Rozmýšľam však nad samostatným thrillerom. Čosi podobné vyviedol svojím čitateľom Jo Nesbo knihou: Lovci hláv.

Aké knihy najradšej čítate a máte na to vôbec čas?

Čítam historické knihy. Zaujíma ma všetko o starovekom Ríme, milujem grécke báje. Iste prečítam si aj detektívku. Ed McBain a zo súčasných Jorn Lier Horst.

Ktorú z vašich kníh máte najradšej a prečo?

Hm… všetky sú moje deti. Ak ich budete mať päť aj ja sa vás spýtam, ktoré milujete najviac… 🙂

Prečo ste sa rozhodli skrývať za pseudonym? Netúžite po sláve?

Trafili ste klinec po hlavičke. Netúžim sa zviditeľňovať. Mojím potešením bude, ak ľudia budú čítať moje príbehy. Kvôli tomu sa naozaj nemusím vyškierať z časopisov. 🙂

Sú aj postavy, ktoré vo vašich dielach vystupujú, inšpirované vašimi kolegami?

Určite! Ale bližšie nešpecifikujem…

O čom je nová kniha Kat?

Je o nenávisti voči Bohu. Nie o mojej nenávisti. Ja mám Boha rád. O nenávisti záporného hrdinu v knihe. Skrátka mal s Bohom nevyriešené účty a riešil to najviac diabolským spôsobom. Vraždami. Dal Bohu za vinu, že stratil v živote troch ľudí, na ktorých mu neskutočne záležalo. Tak to vykompenzoval tromi vraždami. Zub za zub. Život za život. A neboli to náhodné obete. Chcel to Bohu vrátiť… Jednoducho chorá hlava.

Spomínali ste, že sa zvyknete inšpirovať skutočnými príbehmi. Čím vás oslovil tento v Katovi?

Práve svojou výnimočnosťou. Vrážd typu: usmrtení nožom či sekerou sú tucty. Bohužiaľ, no… je ich skrátka dosť. Avšak priklincovať niekoho na kríž je skôr výnimkou. Iste, v každom príbehu treba hľadať obrovské percento fikcie, vymyslených situácii, no to gro, ten základ od ktorého sa všetko odráža, to je holá pravda. Hoci zámerne pozmenená, ale udiala sa.

To sa naozaj niečo také u nás stalo, že by vrah pribil človeka na kríž?

Áno! Bolo to dávno a nehovorilo sa o tom. O mnohých veciach je lepšie nevedieť.

Obálka vašej 5. knihy, Kat, sa od predoslých štyroch výrazné líši, ako došlo k takémuto redesignu?

Ako som spomínal, prvé štyri knihy mi vyšli vo vydavateľstve Druska Books. Zhodli sme sa na takomto návrhu obálok. Zmenou vydavatelstva, kedy už píšem pod vlajkou Elistu, sa zmenil aj dizajn obálky. Ten súčasný je dielom Kataríny Böhmovej a myslím, že je veľmi vydarený. Ako sa vraví: so zmenou prichádza aj nový dych… alebo duch? Skrátka každý vydavateľ má právo určovať si vlastné podmienky, vlastné mantinely, aj realizovať vlastné predstavy. A mne sa to páči… tak prečo nie?

Prezradili ste mi, že k novej knižke Kat plánujete pripraviť aj trailer. Kde ho budete točiť a čo v ňom plánujete zobraziť?

Určite áno. Plánujem. Samozrejme, na čosi také by som si sám netrúfol. Skôr pôjde o spoluprácu s profíkom v tejto oblasti. Už sme sa stretli. Momentálne Kata číta. Určite mu niečo skvelé napadne. Dôvod je prostý. Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. To je zmysel televíznych reklám. Aj keď mám aj ja nejaké tie predstavy o klipe, určite dám na názor odborníka. Takže odpoveď na vašu otázku: kde sa bude točiť a čo v ňom bude, nepoznám. Budem múdrejší, keď Kata dočíta a pripraví scenár. Možno bude točiť v okolí Košíc a možno niekde úplne inde. Nie je vylúčené, že aj v zahraničí.

Kedy sa pustíte do písania ďalšej knihy?

Už na nej pracujem. Na svete je prvých dvdsaťpäť strán.

Čím vás oslovil prípad na ktorom pracujete teraz?

Opäť svojou výnimočnosťou. Vražda kohosi, kto zastáva dôležitú funkciu v štátnej správe nie je výnimočná? Povedané po našom, ak niekto odstráni papaláša, stojí za to prizrieť sa tomu o čosi viac. Bližšie.

Takže aj dielo, ktoré práve píšete hovorí o prípade zo Slovenska?

Našťastie, nie! Stal sa u našich južných susedov. Ten prípad je o to zaujímavejší, že sa nesie v duchu sexuálneho škandálu. Predsa len, ak VIP osoba zomrie násilnou smrťou a k tomu v objatí prostitútky, chápete, že je tendenciou čosi také skôr ututlať. No príbeh opäť upravujem tak, aby mal čitateľ pocit, že sa udial u nás… v Košiciach. Prispôsobím tomu mapu mesta a všetko ostatné, skrátka aby ste si to prečítali so zatajeným dychom.

Je písanie kníh práca, ktorou sa dá uživiť?

Určite, ak nie ste v živote príliš náročný. Žiť slušne ako človek, áno… dá sa uživiť aj u nás na Slovensku. Pokiaľ by som však sníval o Ferrari, tak nie… ale ja o ňom nesnívam. Pre mňa je to len zbytočne drahá vec, rovnako ako hromada iných zbytočne drahých vecí.

Ďakuejm za rozhovor a prajem veľa úspechov, aby sa aj vám aj vašim knižkám darilo. A budem rád, ak o takýchto drsných prípadoch budeme čítať už len v knihách a nie v novinách… 🙂

Ukážka z knihy KAT na stiahnutie (prvé 4 kapitoly)

Aktivity autora môžete sledovať aj na jeho FB stránke a jeho profil nájdete na webe vydavateľstva.

2 Komentáre

  • Trackback: Rozhodujú sa čitatelia podľa obalu a väzby knihy? - Vydavateľstvo Elist
  • R. K. Mimozemšťan Posted 24. júla 2016 19:07

    Želám kolegovi Romanovi Horňákovi úspešný štart pod vlajkou Elistu. Určite si rád prečítam dielo KAT. Počkám si však na tlačenú verziu. K tlačeným knihám mám lepší vzťah 🙂 . No a detektívny žáner mi plne vyhovuje. Keďže ja píšem humor, rád si vyresetujem hlavu trochou napätia.
    Všetko najlepšie želám…!
    R. K. Mimozemšťan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.