Dnes sme sa porozprávali s Mirkou Manákovou, ktorej u nás prednedávnom vyšla kniha Telo ako trest v elektronickej verzii a čoskoro sa dostane aj na pulty kníhkupectiev v papierovej verzii. Mirku vyspovedala Michaela Mihoková, mladá talentovaná autorka, ktorá sa vám už čoskoro predstaví vo svojej debutovej knihe Poškvrnená.

Ahoj Mirka, si autorkou mnohých tvárí. V knihách čitateľom otváraš nielen svet Orientu, ale prinášaš aj zmyselnosť, emócie a skutočné príbehy. Ako by si sa ty sama charakterizovala ako autorka?

Rada snívam a svoje sny prenášam do kníh. Keď začnem písať, do deja sa vžívam až natoľko, že sa dokážem pritom smiať, aj plakať.

Hovorí sa, že napísať knihu, ktorá sa následne dostane aj na pulty kníhkupectiev, je proces tak osobný, tak intenzívny, ako priviesť na svet dieťa. Máš medzi svojimi knižnými deťmi také, ktoré je ti srdcu najbližšie?

Každá moja kniha je môjmu srdcu blízka, pretože do písania dávam veľa. Nie sú to len slová, ale aj kus mojej duše a niekoľko mesačnej práce.

Jednou z pre teba charakteristických čŕt je erotické napätie, ktoré je medzi hrdinami citeľné. Pociťuješ niekedy pri písaní sexuálnych scén obavy ako ich prijme okolie?

Obavy tam spočiatku boli, ale ako sa vraví: sto ľudí, sto chutí a tak je to aj s erotickými knihami.

Aký je podľa teba slovenský čitateľ?

Slovenskí čitatelia radi čítajú, len škoda, že nie každý si môže dovoliť na Slovensku knihy kupovať.

Ak by existoval recept na dobrú knihu, aké ingrediencie by ho tvorili?

Napätie, láska, nenávisť, zmyselnosť a tajuplnosť. 🙂

Je ťažké presadiť sa vo svete, kde je toľká autorská rôznorodosť?

Napísať knihu nie je zložité, ak autor dostal talent do vienka, veľa číta, má bohatú fantáziu, vie formulovať vety gramaticky a štylisticky správne a vie zaujať. Mnoho výborných kníh však nevynikne, lebo sú nedostatočne medializované. Ale je to aj o šťastí a dobrej téme. Ľudia radi čítajú to, čo práve letí.

Ako vznikajú príbehy v tvojej fantázii? Prichádzajú spontánne, alebo je to dlhší proces?

Je to individuálne, ale väčšinou je to dlhší proces. I keď si príbeh poriadne premyslím, takmer vždy sa mi stáva, že sa počas písania dej ešte zmení.

Práve v týchto dňoch ti vyšla v elektronickej forme kniha Telo ako trest. Čoskoro sa však dočkáme i papierovej podoby. Čo by si nám mohla povedať o tejto knihe?

Ide o príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami. Hlavnou postavou je Kristián, muž, ktorý nosí v sebe dušu ženy, ale snaží sa to potláčať. Keď konečne pochopí, že šťastie nájde, iba ak sa stane ženou v pravom zmysle slova, začne tak žiť a postupne sa na ňu meniť aj po fyzickej stránke. Stretáva sa však s nepochopením okolia a rodiny, ktorá ho zavrhne, a tak to má Kristián v premene na Kristínu ťažké.

Ak by si si mohla vybrať kohokoľvek spomedzi spisovateľov, s kým by si chcela stráviť deň?

Mám medzi spisovateľmi množstvo kamarátskych vzťahov, ale najviac mi k srdcu prirástli autorky, s ktorými som sa podieľala na zbierke poviedok V Zajatí vášne. Sú to Kristína Ježovičová, Lucia Braunová, Mária Blšáková, Monika Wurm, Emily Beňová, Kristína Pavelková, Magdaléna Lunáková, Eva Hrašková, Dominika Wurl a Inéz Melichová.

K čomu by si pripodobnila písanie?

K duševnému orgazmu. 😀

Pre autora sú vždy dôležité hodnotenia čitateľov. Myslíš, že existuje absolútne konštruktívna a nezaujatá recenzia?

Ako to už v živote býva, so závisťou sa stretávame pomerne často, čo je veľmi smutné. Rovnako je to aj v knižnom svete. Konštruktívna kritika však autora posúva ďalej, tá zaujatá je len čírou závisťou, voči ktorej som však ja obrnená. 🙂

Každá kniha v sebe nesie posolstvo. Aký odkaz sa snažíš pretaviť prostredníctvom príbehov ty?

Nech už píšem o čomkoľvek, hlavným motívom v mojich knihách je láska. Myslím, že ak by som napísala aj horor, určite by sa v ňom našlo aspoň kúsok lásky.

Aké prekvapenia chystáš pre čitateľov?

V auguste sa čitatelia môžu tešiť na román Pod africkým slnkom, príbeh o chudobnom černošskom dievčatku z Etiópie, ktoré príde o oboch rodičov a stane sa sirotou. Než vyrastie v mladú ženu a nájde šťastie, musí prekonať mnoho prekážok.

Ďakujem za rozhovor a prajem veľa úspechov! 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.