Zdenka Wenzlová Švábeková

Ak svetu nedáš o sebe vedieť, zanikneš v dave.

Zdenka_Wenzlova_SvabekovaVeľká múdrosť, ktorou sa celý svoj život riadi poetka a spisovateľka Zdenka Wenzlová Švábeková. Úspešná podnikateľka, ktorá sa pýši cenou Podnikateľka roka, majiteľka dvoch úspešných firiem so širokým portfóliom služieb, cez účtovníctvo, upratovacie služby, remeselné činnosti, služby gazdinky až po online kníhkupectvo. Žena, ktorá vo svojom slovníku nemá slová nedá sa, nie je to možné, nevládzem.

Tvorba:

Žiačka Vojtecha Mihálika začala s písaním poézie, čoho výsledkom bola básnická zbierka Roztavené putá (2017). Kniha plná básní o láske, avšak nie tak, ako ju vnímajú všetci, poetka sa pozrela na tento najkrajší ľudský cit z druhej strany. Neznejú v nej ľubozvučné vášnivé slová, ktoré bežne v poézii očakávame, mysliac si, že láska a jej vášeň je tá najväčšia emócia nášho života. Poukazuje v nej na rodičovské putá, ktoré by už od prírody mali byť silné, ale neboli.  Kde začína a končí hranica lásky a úcty, až po jeseň života, v ktorej už často nestihneme spojiť to puto v hrejivé zmierenie. Rovnako sa dotkla silného puta medzi ženou a mužom, v ktorom srdce prikazuje a rozum puto rozdeľuje.

Po úspešnej básnickej zbierke, ktorá si takmer ihneď našla svojich priaznivcov a je stále žiadaná, prišli na rad skutočné príbehy. Všetky Zdenkine knihy sprevádza neľahký osud. Emócie sú prirodzeným javom v živote človeka, ale nie vždy nás donútia plakať. V jej knihách sa slzám neubránite, zanechajú vo vás veľa otáznikov, ale mnohým otvoria oči a neraz aj ústa, z ktorých vychádzajú ďalšie a ďalšie veľmi podobné príbehy. Každým takýmto príbehom chcela autorka poukázať na to, čo sa deje za zatvorenými dverami a čo by sme sa mali naučiť vnímať. Postaviť sa zlu, vymaniť sa zo spárov agresora, je pre dieťa ťažké a často nemožné. Keď sa z dieťaťa stane žena, je už tak ubolená, ustráchaná a plná túžby po láske, že je ľahkou obeťou pre ďalšieho tyrana, ktorý jej ničí život. Kedysi dieťa túžiace po láske rodičov, ktorej sa mu nedostalo, hľadá už ako žena oporu v partnerovi. Nikto ju nenaučil žiť, ktorou stranou vykročiť, čoho sa zachytiť a nikto jej nedal návod, ako sa brániť. Toto je hlavný námet románov:

Nesmieš povedať (2018),
Navždy prekliata (2018),
Naposledy plačem (2019),
Nehľadaj pravdu (2020).
– Príbehy s nezabudnuteľnou pečaťou NP.

Instagram, facebook, www.zdenkapiseprevas.sk

Knihy, ktoré napísala Zdenka Wenzlová Švábeková:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.